| NowForYou000 a întrebat:

Din cauza durerii de masea, am luat o supradoza de ibuprofen, plus o pastila "Proplus" pentru energie. Acum ma simt "drogata", ma simt inconstienta, ametita, mi se inmoaie picioarele, frisoane. Ce pot face sa imi revin in afara de spital ca nu am posibilitatea aceasta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Iti va trece pana maine. Consuma multe lichide ca sa se curete mai bine din corp

| Simpatic a răspuns:

Defineste supra doza, daca este mare cum banuim ai nevoie de tratament special care ti-l poate oferi doar spitalul judetean!
Nu sta aiurea ca se agraveaza si poate fi prea tarziu!
Nu e nicio rusine sa suni la 112!

| Freya1 a răspuns:

Trebuie să te prezinți urgent la medic sa iti faca spalturi pentru ca poti sa intri in coma sau sa mori.

| Donsavas a răspuns:

Încă esti conștientă, poate doar confuza. Poti folosi cărbune medicinal pentru dezintoxicare. Oricum organele tale vor elimina substanta.

| NowForYou000 explică (pentru Donsavas):

Ma simt asa de dimineata, esti sigur/a ca pana maine imi revin? Starile precizate mai sus nu persista, dar ma simt nasol, daca ma ridic in picioare simt ca ametesc, am o stare de inconstienta.

| WhiteLife a răspuns:

Doza maxima pentru o data este de 0, 8 g ibuprofen. Daca ai depasit-o (adică ai luat peste 2 pastile de ibuprofen 400), mergi la o farmacie și spune-le. Ar trebui să îți dea un sfat. Sau suna medicul de familie (deși e cam târziu acum).

| NowForYou000 explică (pentru WhiteLife):

Am luat fix 2, dupa 10-15 minute am mai luat o pastila "Proplus" ce contine cafeina.

| aimullah123 a răspuns:

Suni la 112 si iti trimite o ambulanta.

| Nume6 a răspuns:

Ai făcut supradoză, dacă nu vrei să mori sau să intrii in comă suni la 112