| PrecioussGirl a întrebat:

Intr-un viitor mama mea va trebui sa se opereze de fibrom uterin. Problema este ca ea nu a mai platit de vreo 4-5 ani asigurarea de sanatate. Ce este de facut in acest caz? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| undercovergirl a răspuns:

Buna,
din cate stiu mama ta are doua posibilitati :
- sa plateasca costul operatiei si al spitalizarii post-operatorii
- sa plateasca asigurarea de sanatate din mana.
Varianta a doua este de preferat fiindca costul nu se ridica la nivelul primei. Mama ta sa se intereseze la casa de asigurari de sanatate. Acolo ii va spune si cat are de platit. Sper ca te-am putut ajuta si multa bafta la operatie happy

| PrecioussGirl explică (pentru undercovergirl):

Si daca e sa se opereze la o clinica privata mai trebuie sa plateasca aceasta asigurare? Problema este banii. Mai ales ca la mine se apropie si bacul, meditatii... Este foarte greu sa plateasca totul din urma.

| undercovergirl a răspuns (pentru PrecioussGirl):

In cazul in care ai de ales, sfatul meu este ca mama ta sa plateasca asigurarea de sanatate. Operatia este gratuita la spitalele de stat daca este asigurata. La particular suma pentru zilele de spitalizare post - operatorii cat si operatia propriu zisa va fi enorma, mult mai mare decat daca ar plati asigurarea. In primul rand ar trebui sa va interesati de costuri pentru ambele variante si dupa aceea sa luati o decizie.

| Empathizer a răspuns:

Se opereaza intr-o clinica privata. O costa cam tot cat ar fi asigurarea de sanatate, retroactiv. Sau plateste asigurarea si se opereaza intr-o clinica din sistemul de asigurari de sanatate. Sau isi face o asigurare privata de sanatate.

... ideea e ca, fara sa plateasca, nu se poate opera.