| alexia99 a întrebat:

Intrebare pentru fete: imi spuneti si mie pe la ce vrsta vine ciclul? rasp rapid please

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Crs a răspuns:

Nu este o varsta bine stabilita la care iti vine menstruatia. Acest lucru depinde de fiecare fata, deoarece fieacre este unica si se dezvolta diferit. Menstruatia iti vine atunci cand este pregatit corpul tau, cand se maturizeaza indeajuns, pentru a avea ciclu menstrual. De obicei acesta apare la fetele cu varsta cuprinsa intre 12-16 ani. Dar acum, depinde, sunt fete carora le vine ciclul si la 9, 10, 11 ani. Depinde de fiecare :*

18 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

De exemplu eu am avut la 11 ani si 3 luni. Nu te grabii, nu fi nerabdatoare. E mult mai bine asa, crede-ma.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

10 11 12 ani km asa

kratos
| kratos a răspuns:

De ce este numai pentru fete intrebarea? Ciclul menstrual apare din ce in ce mai repede, deseori de la varsta de 10 ani. Dar media se situeaza in jurul varstei de 13 ani.

| SweetCandy a răspuns:

Intre 12-17 anihappy

| Silvia a răspuns:

Intre 10-16 ani.
Daca pana la 16 ani nu ti-a venit menstruatia, ar fi cazul sa mergi pana la ginecolog sa vezi ce nu merge bine.big grin
Stai linistita, menstruatia le vine tuturor fetelor.winking
Nu te grabii sa iti vina, dupa aceea nu vei mai stii cum sa scapi de ea.hee hee

| zantedeschia a răspuns:

Primul ciclu apare in mod normal in intervalul de varsta cuprins intre 10 si 14 ani. De obicei apare la 2 - 3 ani dupa primele semne ale pubertatii - cam in acelasi moment de timp cu momentul maxim al cresterii corporale.Succes.

| mikella a răspuns:

poate sa iti vina intre 11ani -17 ani.acum depinde de organism fiecarei fete

| dragutza a răspuns:

Pai mie de ex mi-a venit la 11 si cateva lumi! dar nu iti face griji, nu e la toata lumea la fel! depinde si de organismul tau! aceasta intrebare ar trebui sa o discuti cu mama(ea este mereu alaturi de tine, si ea a trecut prin asta ca orice femeie, este persoana care iti vrea tot binele din lume, asa ca ai incredere in ea)sau chiar cu medicul daca ai ajuns la o varsta destul de mare, sa zicem peste 17, sau 16!

| maddy_1722 a răspuns:

Pai de obicei in jurul anilor 12, 13 sau 14

pup dulk3

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intre 9-16 ani!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Perioada apariție menstrei la fete este cuprins între 12 și 14 ani.
Sunt multe fete la care menstra se instalează de la 11 ani sau chiar de la 15 ani, nu este nicio problemă majoră. Important este să ai menstră.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

10 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cum ai corpu la fiecare mie por exemplu la 12 animia venit depinde de organism poate sa apara la 10, 11, 12, 13

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intre 10 si 16 dar unei colege de-a bunicii mele nu i-a venit deloc ciclu pana acum si are 90 de anihee hee cam grav.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai depinde de corpul tau. Daca esti inalta si slaba vine pe la 10-11 ani daca esti mai pitica si mai grasa cam 13-15 ani.asa stiu eu cel putin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

13 14
anisori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate sa iti vina orcand de la 8 ani pana la 16. depinde cat de dezvoltata esti

| larisukaa89 a răspuns:

Nu te grabi o sa te saturi e foarte naspha crede-ma de obicei intre 11-16 ani dar eu am de ex o prietena ciclul menstrual i-a venit la 9 ani asa ca nu este o varsta exacta... discuta cu un medic sau cu mama ta