| lover123 a întrebat:

La ce sunt bune proteinele? Iti dezvolta musculatura? As dori sa incep sa fac sala. Am 18 ani. Daca iau proteine la inceput apoi nu mai iau si nu mai fac sala, ma ingras?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Chio9 a răspuns:

Frate asculta aici am citit si celelalte raspunsuri primite toti sunt pro eu is contra proteinelor. Daca iei proteine (pastile, sau prafuri sau ce mai exista ca nu m-am interesat) da, o sa-ti creasca muschii si rezistenta la efort, dar daca n-o sa mai iei si o sa scazi nivelul de efort atunci o sa ti se lase muschii si o sa fie urati. Si inca ceva, la batranete o sa ai niste muschi lasati si pleostiti. Asa ca daca vrei sa fii cat de cat prezentabil fizichee hee atunci poti face exercitii bine mersi acasa, nu la sala si ce e cel mai important sa ai o alimentatie sanatoasa si bogata in proteine. Nu manca la o masa mult, mananca mai multe mese pe zi. Si iti garantez in 2-3 luni se vad rezultatele vizibil. Lucreaza 3 zile pe saptamana. Nu uita, muschii se dezvolta in perioada de odihna. Bafta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Chio9):

O sa se lase muschii? Man, muschii se lasa de la GRASIME, in niciun caz de la suplimente. Si NU, nu o sa-ti creasca muschii doar cu proteine, alea iti suplimenteaza dieta, te ajuta sa ai necesarul proteic fara sa mananci 6-7 mese pe zi ( nu toti putem sa mancam atat de mult ).

| Cosmin86 a răspuns (pentru Chio9):

Salut

Hai sa-ti arat ceva :

http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/......4611_n.jpg

Stallone la 64 de ani, dupa a luat ani de zile proteine, amino si altele, chiar si steroizi, vs un tanar gras la 18 ani care nu a luat nimic.

Pe cine "atarna"? :))

| lover123 explică (pentru Cosmin86):

Ai dreptate multumesc cosmin!

| Chio9 a răspuns (pentru Cosmin86):

In intrebare a specificat ca ia la inceput apoi nu mai ia. Dupa gandirea logica muschii fiind obisnuiti cu asa ceva, apoi brusc nu mai primesc ceea ce-i fac sa fie frumosi si in forma, e clar ca o sa-si piarda din putere si din aspect.

E punctul meu de vedere. Am un coleg care a luat un timp si acum brusc n-a mai luat si n-a mai facut sala (lipsa de timp) iar acum muschii ii sunt lasati si urati.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Chio9):

Muschii nu sunt "lasati", doar grasimea atarna, muschii cand se "lasa" se retrag la dimensiunea initiala, in niciun caz nu atarna. Problema lui a fost ca nu si-a adaptat dieta, cand s-a lasat de sala numarul de calorii arse normal ca a fost mult mai mic decat atunci cand facea sala si aceste calorii trebuiau scazute din dieta, daca acest lucru nu s-a intamplat atunci ele s-au depus sub forma de grasime.

Citeste aici, e foarte bine explicat procesul :
http://www.getfit.ro/......ezi-2.html

P.S. : pe langa caloriile arse efectiv la sala in ziua respectiva, pe parcursul intregii zile, corpul arde mai multe calorii decat intr-o zi fara antrenament, chiar si stand degeaba.

| Chio9 a răspuns (pentru Cosmin86):

Mda ai dreptate...

| Marwell a răspuns (pentru Chio9):

Din pacate "Chio9" chiar nu stie ce vorbeste, proteinele se gasesc natural in oua, lapte, branza si multe altele, si sunt caramizile din care se fac muschii. Deci nu ai cum sa cresti fara proteine si nu iti trebuie sa iei prafuri pentru ca le iei din alimentatie. Si faza ca ti se lasa muschii si se vad urat iar e o minciuna, poate se vede asa daca ai luat ani intregi steroizi si dupa te-ai lasat, sa zici ca proteinele provoaca asa ceva trebuie sa fii un mare incult. Si pentru ca dai asa funda pentru un raspuns gresit fara sa te informezi demonstreaza ca esti usor de pacalit si daca iti zice cineva ca te faci mare fara ele e cam prost. Citeste aici ce sunt proteinele, rol, structura in organismul uman, unde se gasesc cele mai calitative proteine:
http://wp.me/P3hgwB-2B

11 răspunsuri:
| Tavy100 a răspuns:

Depinde ce mananci, proteinele dezvolta rezistenta. Unele intaresc oasele, altele musculatura.

| mickidutza a răspuns:

Proteinele sunt bune la dezvoltarea si intarirea corpului, nu neaparat la musculatura... si daca incepi sa iei proteine, apoi te lasi de ele trebuie sa iti mentii corpul fara a manca tot felul de porcarii pentru a nu te ingrasa...winking Este important ca atunci cand nu mai iei proteine si te lasi si de sala, sa ai grija la nr. de calorii consumate zilnic. Cand faci sala arzi mai multe calorii, deci ai e nevoie sa consumi mai multe proteine. Daca te lasi de sala scazi si nr. caloriile din alimentatie. Ai acelasi aport, cu siguranta te vei ingrasa.

| Marwell a răspuns:

Cititi aici ce sunt proteinele :
http://fit4sport.wordpress.com/proteinele/

| AndreLove a răspuns:

Proteinele te ajuta sa te dezvolti si sa traiesti mai mult. Intaresc musculatura, oasele si mult mai multe.