| Ionutmarian6868 a întrebat:

M-am lovit la sanul stang si sunt baiat si mi-a iesit un fel de umflatura...am auzit ca se numesete chist..si ma doare cand apas pe el...ce sa fac?

Pot sa fac cancer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca o sa faci cancer, va fi o premiera, cancerul la san il fac doar femeile. happy
Sa clarificam cateva chestii:
Tu, baiat fiind, nu ai sani, ai pectorali (muschii din dreptul sanilor la femei).
Te-ai lovit, dar nu zici cand. O umflatura, proportionala cu puterea loviturii, e perfect normal sa apara. E anormal sa tina mai mult de cateva zile. Poate ne spui de cand ai lovitura.
Cacerul nu se face asa usor.
Citeva statistici te pot ajuta sa intelegi:
O persoana din 250 face cancer
Persoanele cele mai vizate sunt peste 30 de ani.
70-80% din tumori (cancere) sunt benigne, adica nu prezinta un pericol pentru organism.
Asa ca, nu fii baiat, ci barbat, si nu te teme din orice.

| Ionutmarian6868 explică (pentru cristi202):

Mersi...dar o am de 2 sau 3 sapt

| Ionutmarian6868 explică (pentru cristi202):

Ar trebui sa pun o compresie? ..si o am de 2 sau 3 sapt

| cristi202 a răspuns (pentru Ionutmarian6868):

Daca e de minim doua saptamini, nu mai ai ce pune. E prea tirziu, se pune in primele ore de la lovitura. Dupa aceea nu prea mai are efect. Iar daca e atita timp deja, e bine sa te vada un medic.

| NLS a răspuns:

Nu trebuie sa repostezi de zeci de ori, ti s-a mai recomandat o data sa mergi la medic cat de curand.
Depinde si cat de puternica a fost lovitura, in ce te-ai lovit, etc.
Doar un medic poate stabili ce este.
Dar da, daca lovitura a fost una foarte puternica, exista si o (mica) probabilitate ca in viitor in acea zona sa se formeze o tumoare, care poate fi si cancerigena.
DECI, o consultatie cat de curand la un medic generalist sau internist!

| munteanuionvictor a răspuns:

De ce nu mergi la doctor?

| Nonameagain a răspuns:

Nu poate fi chist. E ceva similar cu cucuiul. De la asta nu se face cancer. Altfel, toti am fi morti de la cat ne-am lovit.
Dar daca esti asa de speriat, mergi la medicul de familie sa vada ce ai.

| nicusor222 a răspuns:

Aolooo. Bai. Ho ma ce esti asa speriat. Esti doctor? Iti pui diagnostice.
Nu se face asa treaba, intri in atac de panica si pentru ce? ca dau tu cu parerea. du-te la un medic si vezi ce zice.
Loviturile la cap eu stiu ca sunt grave da nu de tata.
Mergi la un medic si pana atunci taci din gura si nu mai da diagnostice. Te salut si capul sus.

| Ionutmarian6868 explică (pentru nicusor222):

Mersi..craciun fericit!

| WhiteMoon a răspuns:

Eu cred ca mai bine te-ai duce la un medic de familie sau la urgenta (in cel mai prost caz. Daca nu este medicul de familie) deoarece sunt unele lucruri care ar trebui sa ti le spuna un specialist