| Wehrmacht a întrebat:

Ma,am o problema cu parul.Imi cam cade, mai ales cand fac baie si dau cu mana prin el.Si dupa baie cand ma pieptan sau bag din nou mana in el imi cade cam 3-4-5-6-7 fire.Asta cam de 1-2 luni asa...Pe tot parcursul anului scolar nu am vazut sa cada asa.Acum si cand ma spal cade, si cand ma pieptan.Cade in partea din spate, in fata nu prea cade. Poate sa fie din cauza ca se cam incalceste? Nu stiu cum sa zic...se incurc firele de par.
Sunt baiat am 14 ani.Nu stiu cati cm are parul. Oricum, peste 10.

Ce sa ii fac? Daca cade cu radacina se mai face la loc? Cum imi dau seama daca pica cu tot cu radacina?

PS: In total (baie, pieptanat) cad cam 10-20 fire de par.Sau chiar mai mult. Daca vreti sa spuneti sa ma duc la medic nu mai scrieti.Chestia asta o stiu si eu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| andreeapp a răspuns:

Da, normal ca se regenereaza. daca esti baiat, probabil nu se observa asa bine... parul meu de exemplu are aproximativ 40 cm lungime, dar inspre frunte sau ceafa se vad fire noi, de doar cativa cm, sau 10, depinde. alea sunt fire noi crescute, si se afla in tot capul. funda?

6 răspunsuri:
| Mefist0 a răspuns:

Asa mi se intampla si mie. Am 15 ani si am problema asta de aprox. 2 ani. La varsta noastra parul se regenereaza destul de rapid asa ca nu e o problema asa de grava. Nu e din cauza ca se increteste, ci din cauza ca are radacina slaba.
Poti sa incerci "Dercos Aminexil" daca nu vrei sa mergi la un medic specialist.
Sanatate!

| RazaDeLumina a răspuns:

Pai parul va creste ianpoi nu iti fa griji, pentu un baiat ai parul destul de lung si trebuie ingrijit eu sunt fata si de cand ma stiu imi cade parul si cand fac baie dar nu am ramas chealawinkingPoate iti cade de la balsam eu daca folosesc balsam cade cu pumnul...Nu stiu daca iti cade foarete mult poti s ate duci al un spcialist poate iti da ceva tratament thinking

| AtomReed a răspuns:

Ia-ti un sampon de la gerovital.

| andreeapp a răspuns:

E normal sa cada un anumit numar de fire de par pe zi. Mai ales daca te speli prea des (exagerat), dar si din cauza ca se incalceste si probabil nu ai multa grija cand il periezi.
Si in legatura cu radacinahappy stai calm, parul se regenereaza, mereu iti cresc fire noi. altfel toti am cheli pana la 20 ani laughing

| Wehrmacht explică (pentru andreeapp):

Acum am verificat intrebarea nu am prea avut timp si am uitat de ea.Mie imi cade cu radacina, se mai regenereaza si asa?

| Wehrmacht explică (pentru andreeapp):

Ok iti dau funda.Dar eu intrebam daca creste la loc radacina cazuta.Nu daca creste din nou firul de par din radacina.Si ma streseaza ca ma pieptan cad cam 15 - 20 sau chiar mai multe fire cu radacina unele sau chiar toate si mai cad si cand imi dau cu mana in par mai incolo. Oricum, o chestie ciudata, cat am fost la mare nu a cazut asa.A cazut mai putin.Acum acasa a inceput iar mai multicel.

| andreeapp a răspuns (pentru Wehrmacht):

Da, normal ca se regenereaza. daca esti baiat, probabil nu se observa asa bine... parul meu de exemplu are aproximativ 40 cm lungime, dar inspre frunte sau ceafa se vad fire noi, de doar cativa cm, sau 10, depinde. alea sunt fire noi crescute, si se afla in tot capul. funda?