| anonim_4396 a întrebat:

Ma doare foarte tare jos in partea dreapta... ce as putea sa am? Nu ma doare tot timpul dar cand incepe sa ma doara ma tine.Inca nu am avut apendicita si ma tem sa nu am! Daca indoi piciorul la piept ma doare foarte tare. Ce as putea sa am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| elle_9324 a răspuns:

Sigur ai apendicita! Du-te la mama sau la tatal tau ca nu-i de gluma...ai mare grija ca poti sa dai in apendicita acuta si e de rau. funda?

3 răspunsuri:
| tpuu a răspuns:

S-ar putea sa fi racit. dar daca zici ca te doare cand ridici piciorul s-ar putea sa ai apendicita. du-te la madicul de familie si sa iti faca o consultatie. pentru ori ce eventualitate... mai bine acum decat prea tarziu happy
succes

| StarMagda a răspuns:

Buna!
Acum depinde cati ani ai. Daca esti mai mica de 10 ani se poate sa ai apendicita. Daca esti mai mare de 10-11 ani e posibil sa iti vi venit menstruatia, la unele fete venindule mai devreme de 14 ani, de exemplu eu.Mie cam cu 2 saptamani inainte sa imi vina ma cam doare burta si cu, cat este mai aproape data la care trebuie sa imi vina durerea creste si apare si in partea stanga jos.Dar tot mai mult ma doare in partea dreapta.Altceva ar fi sa nu ai ceva la ficat.Sau apendicita.Sa sti ca atunci cand aveam 4 ani ma durea mult burta jos.M-au dus parinti la spital si mi s-a gasit apendicita dar cand m-am mai dus inca o data la control, aproape cand trebuia sa ma operez, mi s-a spus ca mi-a trecut.Si nici acum cand ma duc la control si il pun pe doctor sa ma controleze de apendicita nu imi gaseste.Despre apendicita trebuie sa se mai stie ca doar 30% din populatia planetei face, si trebuie sa se opereze.De exemplu tatal meu are aproape 53 de ani si nu a facut dar nici ca mai are cum sa faca.Si mai am o gramada de matusi,veri, unchi, cunoscuti care nu au facut.Dar daca esti mai mare cred ca asta e.manstruatia.Si o verisoara de-a mea, vara trecuta o durea tare burta in dreapta jos.Am fost cu ea la doctor(sa ma controlez si eu)si i s-a gasit apendicita, doctorul spunandu-i ca trebuie sa se opereze urgent.Dar a mai fost peste o saptamana la un alt doctor, nefiind chirurg si acela i-a spus sa se duca la un ginecolog.S-a dus si acolo i s-a gasit o mica problemuta la ovarul drep.A luat putin timp un tratament si acum nu mai are nimic.
Deci nu te speria si nu te duce direct la un chirurg.Chirurgii mereu iti vor spune ca trebuie sa te operezi laughing

| Moov4x4 a răspuns:

Buna. cazul tau nu este anormal.laughing dar si eu am patit asa ceva si n-am mai putut respira.atunci dar apendicita este nu poate sa fie e ceva de la ficat.recomand sa t e duci la doctor...tongue