| fatacaciocolata a întrebat:

Ma poate ajuta si pe mine cineva? am facut un tratament pentru cosuri de la medicul dermatolog; cosurile mi-au trecut insa imi mai apar cate una doua; fata mi sa curatat dar pe frunte miau mai ramas ceva semne; imi poate spune si mie cineva ce trebuie sa fac ca sa imi ramana tenul curat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| XXy a răspuns:

Tratamentul in ce a constant? Zynerit sau vreun antibiotic oral?

Scoate tot junkfoodul din rutina ta zilnica, vezi daca observi vreo imbunatatire.

| onlyketoops a răspuns:

Eu iti recomand zineryt.Cred ca ai mai auzit de el pana acum si intr-adevar e super eficient.Eu dp ce l-am folosit nu am mai avut nici un cos si mi-a lasat tenul stralucitor, dar cu un aspect placut.

| cess a răspuns:

Semnele postacneice se curata numai cu ajutorul unui peeling facial/operatie laser. daca nu ai multe, 1-2 sedinte este suficient, pretul unei sedinte este de 100-150 euro. sunt in situatia asta si te inteleg. eu m-am programat in toamna la un media particular din craiova, ca este mai aproape de mine. pupici.

| Alina_1439 a răspuns:

Fix asa mi se intampla si mie dupa tratament [caci am facut, la cosmetica], adica imi mai apar cosuri, dar in legatura cu asta nu ai ce sa faci, asa e pubertatea, ele vor aparea constant [din pacate], sau depinde si de ten, dar trebuie sa le scoti cu grija pe masura ce apar, sa nu se adanceasca ca e mai rau. Si e bine seara sa te demachiezi [chiar daca nu te-ai machiat in timpul zilei, deoarece inlatura praful] si sa aplici un produs de ingrijire, eu am de la Garnier, e ceva 3in1 [masca, gel, exfoliant]. Eventual mai fa-ti masti cu faina de malai, tarate de grau sau miere [cu miere era bine dupa o zi de la tratament, dar nu neaparat]. Daca vrei sa pari mai pura, da-te cu fond de ten, dar nu in exces si nu prea daca ai multe cosuri, sa nu ti se infecteze fata sau ceva. Cat despre acele semne, vor disparea peste cateva zile, stai linistita :*.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai poti folosi argila pentru a avea tenul curat si o poti folosi si pentru cosuri o amesteci cu apa si faci o pasta apoi o aplici pe fata si o lasi sa se usuce apoi te clatesti.sau poti folosi un castravete se aplica pe fata si gat cam 15-20 min apoi clatesti cu apa calduta este un tratament excelent pentru tenul acneic si previne punctele negre.

| happyendings a răspuns:

Daca dai foarte, foarte des cu crema de galbenele, Dar asa din 6 in 6 ore o luna sau mai mult.Va trece doar ai rabdare.happy

| Cristiana2011 a răspuns:

Paii, semnele se vor duce cu timpul iar daca vrei ca tenul tau sa para mai odihnit, mai sanatos si mai natural iti recomand un anticearcan :*! O zi buna kiss!

| ramona_2533 a răspuns:

Eu am folosit zinerity dar degeaba nu si-a facut efectul, oricum din pct meu de vedere difera de la pers la pers, la unele da rezultate si nu le mai apar cosuri dar la altele e ca si cum nu l-ar fi folosit