| AvalohAlyn a întrebat:

Ma pot vindeca cu cartea asta?
Pot face psihoterapie singur acasă cu cartea "Terapia cognitiv comportamentala.Cum sa îți îmbunătățești gândirea și viata prin TCC". Practic asta e cea mai întâlnită forma de psihoterapie pe care o fac psihoterapeuți în cabinete,ma refer la TCC, de care zice și în cartea de mai sus
Poate nu îmi mai trebuie psiholog și rezolv cu cartea asta.
Voi ce credeti?
Sunt șanse?
Poți face psihoterapie singur acasă cu ajutorul unei carti de genul?
Pana la urma e scrisa de un psihoterapeut și e exact terapia cade care am eu nevoie.
De ce nu ar merge?
Voi ce ziceți?
Ma pot vindeca cu cartea asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Nu are rost sa incerci sa scapi de psihoterapia recomandata de psihiatru; aia este cea mai importanta parte a tratamentului, in cazul tau. Cartea insa, nu iti poate face rau, ba chiar iti poate fi de folos; in sfarsit, o carte care nu teapa. Dar mult mai mult iti folosesc lucrari de psihiatrie, prin care iti poti cunoaste boala, caci psihoterapia nu se poate face asupra ta insuti.