| RamPaPam a întrebat:

Mai am o intrebare legata de rubeola >:"
Cei care ati avut . In cat timp v-au aparut bubele ? Eu momentan am 5 pe fata. Si nu stiu sigur daca sunt de la rubeola .
Pe restul corpului cand apar ?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Marti, in timpul orelor, am observat 2 pete pe maini.M-am mai plimbat prin oras putin dupa ore,iar cand am ajuns acasa,bunica m-a controlat, si aveam pete rozalii pe spate si pe piept, putine pe fata.Mentionez ca luni am avut febra si m-am simtit destulde rau.Incepand de ieri petele au inceput sa dispara,se observa doar daca te uiti cu atentie,si sunt foarte rare, iar mancarimi am pe alocuri, sunt suportabile.
Am fost si la medicul de familie si mi-a zis ca e rubeola.

| Juliiee a răspuns:

Perioada de incubatie este de 14-18 zile [adica dupa 14-18 zile ce ai stat langa o persoana cu rubeola, sau ce stiu eu de pe unde ai luat o sa-ti apara eruptia care dureaza 5 zile]. Pune-o pe mama ta sa vada daca ai ganglioni in zona gatului sau la inghinale, daca nu cel mai sigur mergi la medicul de familie. Eruptia incepe de pe fata apoi pe gat maini burta si pe picioare. De preferabil este sa stai o saptamana o saptamana si ceva in casa. Cel mai sigur spune-i mamei tale sa mergeti la medic.[asa s-a intamplat si la mine, doar ca eu aveam prima data pe burta].