| Jorah a întrebat:

Medicamentul Benadryl se da cu reteta sau fara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

DA, se elibereaza doar asa. Este un ''sedativ puternic'' in primul rand. De obicei,cand se dau substante care iti altereaza psihicul,esti intr-o evidenta sau supravegheat regulat. Ti l poate prescrie un medic cu usurinta cand considera ca te ajuta. De ce te intereseaza daca nu urmezi deja tratamentul? La nevoie,ti se va administra. Exista riscul de a muri de soc anafilactic la orice medicament. De obicei,se risca a se consuma orice cand nu ai de ales cu adevarat,dar doar la indicatia cuiva care cunoaste si isi poate asuma raspunderea. Asa, ar fi foarte simplu ca farmacia sa comande orice produs chimic, pe care doar unii stiu sa l sintetizeze, si sa l distribuie pentru a se face profit si atat. Oamenii s ar intoxica, fiind obisnuiti sa se pastileze inutil si in urma lor, nu ar raspunde nimeni pentru nimic. Am fi liberi in nesiguranta. Ne am expune cu buna stiinta pericolului de a muri din cauza unui produs sau al unui om afectat psihic.

| Jorah explică (pentru Donsavas):

Intreb asta pentru ca sunt 2 tabere de oameni care spun ca se elibereaza fara reteta si altii care spun ca se elibereaza strict pe reteta. Astfel, nu stiu ce sa cred, la proprietatile lui cred si eu totusi ca ai avea nevoie de o reteta ca sa-l cumperi dar presupun ca depinde de farmacie (sunt multe farmacii care uita sa ceara reteta din motive subiective) dar singura nelamurire a mea era daca acest medicament arhicunoscut in occident exista si se poate cumpara liber de la noi din tara.

| Donsavas a răspuns (pentru Jorah):

Psihotropele,cele cu regim special mai ales, trebuie returnate farmaciei dupa o luna, in caz in care se renunta la tratament sau se schimba acesta. Din punct de vedere legal, este interzisa depozitarea lor in casa. Bolnavul este responsabil de acea medicatie.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da se da fara reteta.