| imihaistoian a întrebat:

Mi-am dat demisia in decembrie si in anul urmator in februarie m-am angajat si am luat salariul in martie iar pe fluturas scrie ca taxele sunt platite la Cas dar figurez ca neasigurat, stie cineva de ce si ce trebuie facut?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un element esential, respectiv daca ai incheiat sau un un contract individual de munca. De asemenea nu spui de unde stii ca figurezi ca neasigurat.
Accesează site-ul Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate– www.cnas.ro şi selectează din meniu opţiunea "Interfaţă SIUI online" şi apoi "Asigurat".
Introduci CNP-ul tău şi numărul de verificare scris cu verde şi va fi afişat rezultatul: Persoana selectată este asigurată sau Persoana selectată nu este asigurată.
Daca nu apari ca sigurat poti intreba angajatorul din ce motiv sau poti intreba la Casa de Asigurari de Sanatate din jud. tau.

| imihaistoian explică (pentru Ioandelasal):

Am CIM si am verificat si nu apar ca asigurat.