| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am facut acum aproximativ o saptamana si ceva gauri in urechi. In urechea stanga nu am nicio problema avand in vedere ca e la un nivel mai jos, dar urechea dreapta mi s-a invinetit. Am facut 2 gauri in partea de sus a urechii si m-au avertizat ca va fi mai dureros din cauza unui os care se afla acolo (parca?). Pot spune ca devine dureros cand ma asez pe ea, deci ce sfaturi imi oferiti? As scoate cerceii si sa dau cu spirt dar mi-e frica sa nu sangereze

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Renata07 a răspuns:

E mai dificil cu cerceii in partea de sus pentru că acolo de afla cartilajul și e normal sa te doară mai tare. Daca s-a învinețit urechea poți scoate cu încredere cercelul( nu o sa curga sânge) îi dai cu puțin spirt și să îți dai și la ureche cu apă oxigenata sau rivanol. Dar sa nu stai prea mult fara ei sa nu ți se astupe gaura. Cel puțin așa mi s-a recomandat mie când mi-am făcut și nu am avut probleme dupa. Dar daca in următoarele zile nu se simte o îmbunătățire e posibil să fii făcut o alergie sau o infectie, deci să consulti un doctor cel mai bine.

| JDBere a răspuns (pentru Renata07):

Nu cred sa mi i pot da jos atata timp cat durerea persista odata ce incerc mai mult sa-i scot. O sa incerc totusi, multumesc!

3 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Baiete,sa te invete minte sa nu bagi cerceii ca nu este normal! Veti arata ca fatalau!

| JDBere a răspuns (pentru untu):

Dordecalator, atata timp cat raspunsul tau n-are relevanta cu subiectul, te-as ruga sa calatoresti in alta parte.