| georgica a întrebat:

Multumesc pentru raspunsurile date, as dori sa stiu ce controale sau investigatii se fac dupa histerectomie totala cu anexectomie bilaterala (tumora benigna col uterin)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Daca biopsia a indicat ca tumoarea a fost de natura benigna, nu trebuie sa-ti faci griji, pentru ca nu este necesara nici o alta terapie, dacat cea determinata de vindecarea plagii oparatorii.
Sigur ca la externare, medicul ginicolog ti-a precizat care este tratamentul pe care trebuie sa-l urmezi. Respectiv la cat timp dupa oparatie, poti sa faci baie, cand poti reincepe viata sexuala, iar daca nu ti-a dat nici un fel de indrumari in acest sens, este bine sa-l intrebi, pentru ati clarifica problemele si intrebarile care te preocupa.
Controalele ulterioare ginicologice, dupa parea mea nu sunt necesare, pe considerentul ca, au fost extirpate atat ovarele, cal si uterul si colul uterin. Insa daca apare vreo problema in zona vulvara, consultul ginicologului este absolut necesar.
Eu iti dau acest raspuns pentru ca si eu cu ceva timp in urma am fost operata, extirpandu-mi-se ovarul drept si rezecandu-mi ovarul stang, unde am avut tot tumori benigne, prima de marimea unei portocale, iar a doua de marime unui sambure de pruna. Trebuie sa-ti propui sa nu te mai gandesti ca esti in pericol pentru ca acest lucru poate sa-ti afecteze starea de sanatate in general. Gandeste pozitiv si ai incredere ca, te vei vindeca fara probleme. Iti doresc multa sanatate si sper ca raspun sul meu chiar o sa te ajute.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O vreme, cate un examen ginecologic+test Papanikolaou pe an. Nu stiu cati ani, ginecologul iti va spune.