| georgica a întrebat:

Dupa histerectomie totala cu anexectomie bilaterala (tumora benigna col uterin), se mai face testul Papanicolau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yami a răspuns:

Daca vrei sa fii sigura ca nu sunt probleme, clar trebuie sa repeti testul, anual chiar.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, pentru starea vaginului, dar nu stiu daca chiar anual. E bine sa intrebi ginecologul.
Testul Babes-Papanikolaou nu identifica infectiile cu HIV, virus hepatitic. Nu se observa nici o modificare in aceste cazuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, se continua anual cu testulpapanicolau pentru a se verifica in ce stadiu se afla vaginul(afectiuni tip candida, hepatita-sida, stadiul celular vaginal,...)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.