| anonim_4396 a întrebat:

Dupa cat timp de la o operatie de histerectomie totala si anexectomie bilaterala e completa recupararea?
Eu am 6 saptamani de la operatie si inca am probleme, obosesc repede, mi se inflameaza si ma doare burta daca merg pe jos cca 4-500 m, in ciuda tratamentului de substitutie hormonala cu plasturi, am bufeuri, adica una peste alta nu e chiar o veselie.
Cu sexul inca nu stiu cum e, ca n-am voie, daca aveti careva o experienta similara, va rog sa mi-o impartasiti!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ia pastile de salvie pe langa plasturi. Eu nu am folosit decat salvie pastile si ceai de salvie si, thanks God, nu am avut probleme deloc. Am avut si plasturi dar dupa 2 saptamani i-am abandonat. 4 luni am luat pastile, apoi am ramas pe ceai si in scurt timp m-am saturat de ceai si nu am mai baut. Totul este perfect acum!

4 răspunsuri:
| rael a răspuns:

Am trecut si eu prin asa ceva acum 2 ani.
Cu toate ca am avut si complicatii (s-a desprins un tub de dren imediat dupa operatie si am facut un hematom urias, operatia nu se mai inchidea) pana la urma mi-am revenit repede, avand in vedere ca la nici o luna de la operatie am mers la servici, ceea ce presupunea sa stau de la 7 dimineata pana seara la 7 pe scaun - nu era un lucru placut, dar a trecut: am avut mare grija sa nu ridic nimic greu (peste 2 kg, nu e gluma, trebuie respectat), sa nu fac nimic greu in gospodarie, bufeuri am avut mai bine de un an dupa, dar au fost suportabile, substitutie hormonala nu am folosit).
Cand am fost la control la 6 luni, medicul a fost asa de incantat de mine ca m-a lasat sa fac si gimnastica, desi pe altele le-am auzit ca un an n-au facut efort...
Trebuie sa gandesti pozitiv si sa stii ca nici asta nu-i o gluma, chiar conteaza, sa ai sprijinul familiei si vei trece peste toate
Daca vrei si alte amanunte, o adresa de mail...

| rael a răspuns:

Am trecut prin asa ceva acum 2 ani, daca vrei detalii, lasa te rog o adresa de mail...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.Eu sunt operata de 6 luni si ma simt foarte bine.E normal sa obosesti.Ai rabdare ca totul trece si ai incredere in D-ZEU.Eu am trecut aproape singura prin toata aceasta experienta si sunt ok. Pentru bufeuri am luat tinctura de salvie si ceai, altceva nu, si e mai bine. PARTENERUL TREBUIE SA AIBA MULTA, MULTA RABDARE. Trebuie sa discuti deschis si sa-i spui tot ce te deranjeaza. Conteaza foarte mult preludiul si sa-ti lasi mintea sa 'zboare'. MULTA SANATATE SI RABDARE.

Alte răspunsuri