| Catinca_-- a întrebat:

Nu am pofta de mancare dimineata si, daca ma fortez sa mananc, imi vine sa vomit. Totusi, am inteles ca e sanatos sa iei micul dejun. Cum sa fac sa pot manca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Mananca ce iti place! Putin si bun! Nu e bine sa lasi stomacul sa "roada in gol"... Daca seara mananci putin, ar trebui ca dimineata sa iti fie foame...
Micul dejun e important pentru ca iti da energie inca de la prima ora a zilei, energie de care ai nevoie pe parcursul intregii zile. Se spune ca micul dejun sa il ei singur, pranzul sa il imparti cu un prieten, iar cina sa o dai dusmanilor!

11 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Pofta vine totusi mancand. Daca iti propui sa mananci dimineata ai sa reusesti.
Poti imparti necesarul caloric in procente si aloci micului dejun 40%. Azi asa maine asa si vei incepe sa mananci.Important este pana iti creezi anumite reflexe ale tranzitului.Asa cum lucreaza inima cu intermitente asa si pentru celelalte organe interne este necesar o anumita perioada de repaos.Deci nu mai manca dupa o anumita ora seara.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Nici eu nu pot manca dimineata.eu astept ora 10-11 si atunci mananc micul dejun, iar pranzul il iau mai tarziu(pe la 3-4) si masa de seara nu o iau mai tarziu de ora 7.

| rael a răspuns:

Se spune ca dupa un timp, organismul tau va reusi din nou sa intre pe coordonatele lui firesti, si te vei obisnui sa mananci dimineata.
Eu am abandonat mereu dupa 2-3 zile de incercare in care aveam aceleasi simptome cu tine ( in plus cand mananc dimineata, parca toata ziua mi-e o foame de lup )
Insista cateva zile, consuma alimente mai usoare, un fruct, un iaurt, un sandwich cu unt si un pahar de ceai ...trebuie sa-i dai putin timp organismului tau sa se obisnuiasca cu aceasta schimbare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu manca imediat cum te-ai trezit... daca trebuie sa pleci poti manca dupa ce ti-ai facut dus, te-ai imbracat si bea un ceai sau o ciocolata calda la masa...se va duce mancarea mai bine happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate esti deshidratat! Eu asa patesc, daca mananc ceva sarat si nu beau apa, nu mai pot manca o zi intreaga!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mananci consistent seara sau chiar inainte sa te culci? Incearca sa nu mai mananci nimic dupa ora 19 si de dimineata iti va fi mult mai usor sa mananci. Si nu te forta, mananca ceva light, usor de digerat si, mai ales, ceva care sa-ti faca placere. A, si fereste-te de mancat dulciuri sau baut cafea sau fumat pe stomacul gol!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi bine ca inainte sa iei micu de jun sa manaci un fruct ceva si dupa o ora sa manânci micu de junhappyhappyhappyhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu pot manca dimineata. Mananc dupa ora 10:30. Pot sa te intreb ceva? Uh fumezi? Ptr ca daca fumezi din cauza asta nu poti manca dimineata. Seara poti bea un pahar de suc de portocale(storci portocala) j ti se va face pofta de mancare. Eu asa am facut si a mers. Mult succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu patesc de4 saptamana. nu imi este pofta de mancare am slabit foarte tare. daca imi propun sa mananc imi vine o stare de voma.ma gandesc ca poate este de la stres in ultima perioada am f mari probleme... poate daca scap de ele ma linistesc.incearca si tu poate ai ceva ce te streseaza asta este o cauza des intalnita

| Nela_37 a răspuns:

Asta e din cauza ca atunci cand esti abia trezit, corpul tau nu sesizeaza foamea. Incearca sa te trezesti cu o jumatate de ora mai devreme si sa faci putin sport – fie jogging, fie putina gimnastica prin casa. Ai sa te simti excelent!