| zizo a întrebat:

Buna,sunt baiat iar de cand am inceput scoala nu am pofta de mancare dimineata deloc,adica ma fortez sa mananc,iar dupa aceea imi vine sa vomit, in restul zilei mananc foarte mult nu am probleme cu mancarea si habar n-am de ce nu pot sa mananc dimineata pana pe la 12 nu am nicio pofta de mancare.In vacanta de iarna ma trezeam pe la 10 si nu aveam nici o problema cu mancarea acum nu stiu de ce nu am pofta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| facepalmlol a răspuns:

Chestia asta pleaca si de la "cutie", pentru ca tu ti-ai format gandirea asta ca nu poti manca si ca vei vomita.Ia trezeste-te si gandeste-te la un fel delicios si spune-ti ca vei reusi.Eu dimineata mananc ce-mi place:clatite cu finetti sau drob cu unt, ciocolata calda, placinta, cereale cu iaurt sau lapte.
Gandeste-te la ceva bun.
Sau alta cauza ar putea fi faptul ca mananci mult seara(pe la 8-9) si mancarea se digera mai greu fiindca nu faci miscare,air dimineata te simti satul pana in gat.
Daca, chiar nu poti, nu te forta, totusi incearca macar la scoala un corn sa mananci, indeamna-te cu colegii.

Pofta mare!

| MihaiEddy93 a răspuns:

Nu te mai forta sa mananci dimineata. Iti faci rau. Dimineata inainte sa pleci la scoala, mananca doar un biscuite. Ia-ti cu tine la scoala niste mancare si mananci numai daca iti este foame.

| BlackLadyR a răspuns:

Ar putea fi si stresul de la scoala, daca spui ca in timpul vacantei nu aveai nicio problema. Poate e si din cauza orei la care mananci. Sfatul meu e sa consulti un doctor, in caz ca problema ar putea fi mai delicata.

| xPicPoc a răspuns:

Sau incearca sa mananci fructe dimineata, un suc de mere cu portocale si cu biscuiti, ori cereale cu lapte. Ceva usor sa nu iti pice greu Bafta!

| RoxysiRadu112 a răspuns:

Poate iti este scarba de ceva din casa sau de un miros.Se poate, mie mi s-a intamplat. Poate ca si din cauza scolii, poate acolo in clasa miroase urat si iti face scarba acel miros, cand te gandesti la scoala.
Sper ca te-am ajutat.