| pissy90sb a întrebat:

ce sau cum sa fac sa mananc dimineata(micul dejun)? ca nu am pofta de mancare deloc.mananc abia pe la 12 1 cand vine pranzul si sar peste prima stiu ca nu e bine dar daca iau o inghititura nu pot sa o inghit, nu mi trebuie.stie cineva un medic nutritionist in sibiu? care se ocupa si de slabi?happymersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Unbearable a răspuns:

Buna.
Sa stii ca micul-dejun este cea mai importanta masa a zilei, deoarece ea te mentine in forma toata ziua. Daca mananci mai mult (nu excese), mai bine dimineata, la pranz vei manca normal, iar pe seara aproape deloc, doar cateva inghitituri. Daca nu poti sa mananci mancare, mananca doar jumatate kg la pranz, mandarine.Acestea sunt fructe si nu iti provoca greata fiindca te fortezi sa mananci, din contra, iti da o senzatie foarte placuta, de bine.Asta este o metoda buna si de mentinere! Dimineata daca mananci consistent, mananca incet, cu inghitituri mici, mestecat foarte bine.Nu uita, digestia incepe din cavitatea bucala! Sper ca am fost de folos cu ceva...
Bafta.

1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Buna.
Incearca ceva usor, nu trebuie sa te imbuibi cu mancare!
Un iaurt cu cereale, un fruct, etc.
Nici eu nu mananc dimineata, simt ca m-am otravit!
Pranzul sa fie cel mai consistent, seara tot o alimentatie usor digerabila!
Miscarea zilnica ne ajuta sa ne incarcam bateriile.
Pa, pa.