| ionela_2126 a întrebat:

Nu inteleg ce am de pe 26 decembrie (azi suntem in 28) am avut febra pana mai ieri, dar aseara a inceput sa ma doara rau in locul unde e apendicita! Ce credeti ca am :
-apendicita;
-mi-a venit ciclul;
-o simpla durere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Apendicita este o inflamatie a apendicelui, deci nu are un loc.
Fiind copil, cel mai probabil ai o raceala banala, ti-ai inghitit secretiile nazale si de asta te doare burta (afectiunea se numeste adenopatie mezenterica si se vindeca de la sine, cu minim regim alimentar).

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă-ţi venea "ciclul" ( menstruaţia ), atunci aveai sângerări vaginale!
De obicei, în această situaţie, NU faci febră!

NU există "o simpla durere" însoţită de stare febrilă timp de 2 zile!
Acestea au o anumită cauză.

În cazul apendicitei, "discuţia" ( diagnosticarea ) este mai complicată - depinde ce alte simptome mai ai şi cum se manifestă durerea - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/apendicita

De asemenea, simptomele pot fi INDEPENDENTE unul faţă de celălalt ( posibil să NU aibă legătură între ele )!
Febra se poate datora unei viroze respiratorii ( banala răceală ), iar durerea din dreapta poate fi o durere de ovar ( datorată unei răceli/anexite )...

Oricum, având în vedere că ai febră de 2 zile, TREBUIE să mergi urgent la medic - preferabil la Urgenţe/Serviciul de Gardă la Spitalul de copii!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| ionela_2126 explică (pentru bursuc001):

Eu am si astm!
Dar numai pe 26 am avut febra, pe 27 dimineata au inceput durerile

| elena445 a răspuns:

Du-te la doctor eu cand aveam apendicita ma durea piciorul drept am facut febra parca ma durea si capul si am vomitat dar sigur se manifesta in diferite moduri.