| anonim_4396 a întrebat:

Sall. de aseara a inceput sa ma doara burta si mi-e frica sa nu fie apendicita, desi nu am mancat seminte sau alte mancaruri care ar putea declansa asa ceva. nu ma doare decat daca ma apas tare in zona intestinelor si ma simt ca si cum as fi balonat; am avut febra 37.3 maxim dar nu am varsat deloc. pe net spune ca trebuie sa te doara si piciorul drept cand umbli dar eu nu am nimic. mama spune ca daca as fi avut, pana acum s-ar fi declansat si as fi avut o durere insuportabila, ceea ce eu n-am in acest moment. vreau sa mentionez ca e posibil sa fi mancat ceva ce mi-a cazut greu la fiere. exista vreun risc sa fie apendicita sau e doar o infectie? daca am, se va putea declansa de ex maine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AngieT a răspuns:

Probabil e o infectie. cand se declanseaza acea criza de apendicita nu poti sa stai drept de durere si nici cand stai intins in pat nu e mai bine. E nu cred ca e cazul de apendicita. oricum spersa iti treaca :*

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Numai 10% din apendicite sunt provocate de seminte sau alimente.
2. Nu trebuie sa te doara piciorul.
3. Nu e obligatoriu ca in 12 ore sa ai dureri insuportabile, dar pana maine lucrurile se vor clarifica, in sensul ca vei observa o agravare serioasa daca este apendicita acuta.
4. Un semn extrem de important in apendicita este lipsa completa a poftei de mancare.
5. Nu vad ce infectie ai putea avea si nu inteleg de unde este febra (in nici un caz de la o indigestie).

| OanaG a răspuns:

Da,poate fi si apendicita,nu toate simptomele sunt la fel ca cele scrise pe net,pe mine nu m-a durut piciorul,nu am avut greturi,nu am avut temperatura, doar ma simteam asa cum ai zis tu "balonata" si ma durea in zona apendicului. Nu am bagat in seama, pana intr-o seara cand nu mai puteam dormi de durere de burta. A 2 a zi am mers la urgente,si mi-a pus diagnosticul din start,apendicita acuta flegmonoasa,doctorul mi-a zis ca daca mai stateam cateva zile ddaeam in peritonita, mai bine ai merge un medic, fiecare organism actioneaza altfel.

| KikiRiki98 a răspuns:

Sall,
Cele mai frecvente simptome care apar cand suferi de apendicita sunt durerile abdominale, greata, varsaturile si lipsa poftei de mancare. In cazurile mai grave pot aparea febra, frisoane si diaree. In privinta durerii, trebuie mentionat faptul ca, la debutul bolii, aceasta este localizata in regiunea periombilicala si epigastrica si mai apoi, dupa cateva ore, in caz de agravare a bolii, in fosa iliaca dreapta. Contractia musculara la nivelul fosei iliace drepte este semnul cel mai sigur de apendicita acuta.
La majoritatea persoanelor, apendicele nu se rupe decat dupa cel putin 24 de ore de la aparitia simptomelor.
Nu stiu ce sa zic, dar ar fi bine sa mergi la un doctor. Sper ca ti-am fost de folos. fundita?puppy dog eyes

| sanders a răspuns:

Nu,nu este apendicita si asa cum ai spus si tu trebuie sa te doara si picioarul drept si apendicita este numai in partea dreapta si da poate este de la mancare asa ca nu ai de ce sa-ti faci atatea griji degeaba

| PlfacT a răspuns:

Pai eu zic ca de la masa de diseara (adica de paste) ti-ai prea aglomerat Stomacul iar acum te doare doar cand apesi si mie si s-a intamplat de craciun abia imi mai puteam face exercitile.
Nimic important...
Trebuie sa consul; ti un medic si iti va da ceva.

| asdasdqweqweqwrrqe a răspuns:

Acum mi-am dat seama de la ce e problema. am mancat pasca aseara si cand ma gandesc la ea mi-e greata si ma doare in dreapta dar mai sus de apendice, cu toate ca am crezut ca ma doare mai jos dar durerea e mai acuta langa coaste si eu cred ca febra si simptomele acestea sunt de la fiere ca am probleme cu fierea... ce bine ca nu trebuie sa ma operez happy

| Mihai_Adrian_1905 a răspuns:

Mananca 2 mere si o pruna si un ou crud dar ATENTIE! amestecale intr-un bol mie asa mi-a trecut apendicita mi-sa dezimflamat apenticul