| anonim_4396 a întrebat:

Oare daca doamna dr. Dermatolog, mi-a recomandat sa iau o capsulă de Roaccutane 10 mg la doua zile, sa iau mai multe? Sa iau una dimineața, una seara? Am auzit că o fata lua 3 pe zi. Probabil mie mi-a recomandat așa pentru că aveam stări de anxietate dar mă rog... Știu că întrebarea nu prea își are rostul. happy Normal ar trebui sa respect ceea ce mi-a recomandat doamna doctor.

Vreau sa grăbesc vindecarea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Eireann a răspuns:

OK, sa inteleg ca atunci cand ai o infectie iei toate antibioticele odata sa grabesti vindecarea? Urmeaza ce ti-a zis medicul. Citeste pe prospect efecte adverse si gandeste-te ca severitatea si incidenta lor creste odata cu doza.

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Daca tu stii mai bine de ce nu i-ai cerut direct pastilele prietenei tale si sa iei tu cate si cum vrei?
Ce rost mai avea sa mergi la medic?
Acum banuiesc ca daca patesti ceva de la dozele alea de medicamente o sa te duci la medic si o sa o acuzi de malpraxis nu?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu grăbești luând mai mult decât indicat, căci în loc să te vindeci, s-ar putea să fie mai rău.

| Donsavas a răspuns:

Roaccutane este un medicament periculos, toxic pentru creier. Provoca depresii grave, eu nu l recomand. E alegerea ta dacă urmezi tratamentul sau ceri o altă părere medicală!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu grăbești vindecarea în modul ăsta. Nu contează cum au luat alții, sunteți persoane diferite cu tratamente diferite. Ascultă-ți medicul, că roaccutane nu se ia după ureche :/.