| edytzzu11 a întrebat:

Obosesc foarte repede cand alerg si nu inteleg de ce
Alerg 100 200 de metri alergare usoara si obosesc imediat
dar cand sunt la antrenamente (practic kickboxing)alerg si aproape 400 500 metri si inca mai pot adica obosesc dar pot continua bine ca acolo mai sunt si altii si cred ca ambitionez cu ei dar totusi...as vrea sa stiu daca imi puteti da un remediu sau sfat sa numai obosesc aceeasta oboseala este prezenta si cand ma bat nici 2 reprize de 3 minute nu pot continua 100% in primele 2 3 minute sunt bun dar dupa sunt coliva...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Adrianetc a răspuns:

Trebuie sa ai rezistenta. Sa-ti dau un exemplu: prima data cand am inceput sa alerg, dupa un sfert de ora mam durea ficatul, splina, ceafa, ma dureau plamanii +febra musculara. Dar am mers si a 2-a oara, a 3-a oara si durerile s-au diminuat, si peste 2 sapt, ma simteam foarte bine. Mediteaza la ce ti-am spus

| availablehandyman a răspuns:

Mergi la alergat in fiecare zi pentru rezistenta
si 400-500 m ii foarte putin eu cand am dat proba de rezistenta la sport trebuia sa scot 1000 m in 4 min si am scos in 3, 40!
tinete de alergat! pa

| killer212121 a răspuns:

Si un copil de 13 ani fara prea mult antrenament de rezistenta poate alerga fara probleme 500m.Eu am 14 si vara alergam fara nici un antrenament 2 km fara oprire. Poate ai insuficienta cardiaca, adica nu sangele nu poate transport adestul oxigen la celule, iar oxigenul este benefic. Vreau sa stiu daca nu ai ceva dureri la nivelul pieptului cateodata.

| edytzzu11 explică (pentru killer212121):

Problema nu este ca nu pot am vazut clar ca pot, deoarece cand alerg cu cineva ma ambitionez cu el si pot alerga distante foarte mari dar cand sunt singur obosesc foarte repede asta este problema

| killer212121 a răspuns (pentru edytzzu11):

Sunt mai multe criterii pe care se bazeaza rezistenta.Depinde si de locul unde alergi, de ex eu preferam sa alerg langa un rau din apropierea orasului pe un dig deoarece era aer cu mai mult oxigen, iar al criteriu este si respiratia, nu ai voie sa vorbesti, cauta pe net mai multe informatii si bafta.

| Gabriella_Ana_1990 a răspuns:

Nu esti obisnuit k azlergatul

| Gabriel_Cosmin_1980 a răspuns:

Iti dau un sfat cand alergi Fa congruenta cu mainile adica: -piciorul stang mana stanga -si respira in 2 timpi stangu (o respiratie) dreptu (o respiratie) -pe urma stangu (expiri aierul ) dreptul respiri aierul

Funda? :X