| AvalohAlyn a întrebat:

Pe ceaiul meu de slabit scrie ca detoxifiaza, face detox.Chiar asa e? Adica exista ceaiuri si anumite plante naturale care detoxifiaza? SI cum are loc detox-ul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Mituri pentru ignorantii care cred ca o planta are capacitatea de a identifica si a extrage, ea insasi, toate elementele nocive din corp pentru a lasa in urma tot ce-i bun!
Organismul are " in dotare" un organ denumit ficat, parte a sistemului digestiv. Ficatul care are nenumarate functii --- una dintre ele este aceea de transformare a unor substante toxice in produsi netoxici, care sunt eliminati prin bila. Prin bila se excreta o mare cantitate de produsi metabolici rezultati din substantele toxice introduse in organism sau produse de celule din organism. Lipsa functiei de detoxifiere, face ca organismul sa fie intoxicat, in fazele avansate de boala de ficat bolnavul parand beat (stare numita encefalopatie hepatica)--- vezi in sursa: http://www.hepatite.ro/rolul-ficatului-in-organism/

Bula
| Bula a răspuns:

Actiunea de "detoxificare" consta in stimularea sistemului digestiv si urinar la eliminarea elementelor toxice organismului, prin scaun si urina.
Unele ceaiuri au efect diuretic, altele te fac sa urinezi mai mult, astfel toxinele acumulate se elimina mai "fortat din organism. Cele mai multe toxine se aduna in stomac, colon, intestine, ficat, fiara si rinichi, dar organismul le elimina in modnatural. Daca vreunul nu-si indeplineste bine functia, atunci trebuie sa fie ajutat.

| LPCTSTR a răspuns:

Simplu, conține niște compuși care au menirea de a se prinde și lua cu ei niște substanțe ce nu ar trebui să existe în colon dar care pot fi eliminate într-un timp mult mai lung de colonul în sine.
Sau face colonul să facă el toată treaba murdară, folosindu-se de această capacitate specială: "detoxifierea naturală".