| ANTONIA1234567890 a întrebat:

Pentru fractura bimaleolara se face operatie? Urgent, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Domnul doctor zice asa:
" -decizia de interventie in cazul unei fracturi maleolare se ia dupa o analiza atenta a radiografiilor, dupa criterii precise, mai ales in ceea ce priveste stabilitatea fracturii;
- chiar daca se ia decizia tratamentului conservator (imobilizare gipsata), in primele doua saptamani pot apare deplasari secundare, ce impun cu necesitate operatia;"

Si bunica a avut, din pacate. A fost operata si a trebuit sa tina o tija metalica acolo ceva timp. Dar aici difera si varsta, la persoanele mai tinere, in crestere, poate nu este nevoie. Dar repet, numai doctorul poate sa isi dea cu parerea adecvat.

| ANTONIA1234567890 explică (pentru DoarBogdan):

Mersi,dar de exemplu la cat timp se face "prima" operatie?

| DoarBogdan a răspuns (pentru ANTONIA1234567890):

Doar medicul poate sa stabileasca asta. Daca este urgent, chiar si in a doua zi.

3 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Nu ți-au tras parinții și google?

Da se pot da gauri cu bormasina se baga niste suruburi si se pun atele si alte fiare
http://blogul-cucului.blogspot.com/......ctura.html