| Armyanka a întrebat:

Buna. Tocmai am suferit o fractura bimaleolara de glezna, am ținut piciorul in ghips o săptămâna iar apoi am hotarat sa fac operație. doctorul mi-a făcut operație, am stat internata o zi, apoi a scos atele după o saptamana și mi- a zis sa iau in continuare fraxiparine(Injecții anticoagulante). Problema e ca am luat Timp de 14 zile după operație și trebuie luate 30 zile, doar ca eu sunt in alt oras și nu am pe nimeni aici, iar eu nu ma pot deplasa pana la farmacie sa cumpar, fiindcă nu vreau sa forțez tare piciorul, farmacia fiind cam la 2 km, iar iubitul meu se întoarce peste 5-6 zile. Credeți ca patesc ceva dacă nu le iau vreo 6 zile? As dori răspunsuri de la cineva cu putina experienta medicală.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Roaga frumos un vecin sa-ti cumpere medicamentele!
Spune-i ca nu te poti deplasa.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Gresala ta, nu trebuia sa pleci in alt oras ce cauti in alt oras cand tu trebuie sa fi monitorizata de medic, sigur ca apar complicatii daca nu respecti tratamentul, o faci pe pielea ta asa prostii nu se fac, trebuia sa stai acasa sa faci injectiile, se vede ca pe iubitul ala al tau il doare in c r de tine, o sa fie vai de capul tau daca se agraveaza situatia si va trebuii sa te re opereze, cap prost ce ai.

| Floridori a răspuns:

Fraxiparine ti-au fost prescrise pentru a evita formarea de trombi.In general, anticoagulantele sunt prescrise dupa interventiile chirurgicale majore si/sau care necesita o recuperare mai lenta sau la pat, deoarece in aceste conditii exista o predispozitie in a dezvolta trombi.

Daca ar fi fost ultimele 4-5 zile din cele 30, nu ar fi fost o problema majora, insa in cazul tau, intrerupi cumva, tratamentul la jumatate.Nu stiu daca esti activa cat de cat sau stai la pat, dar in orice caz, risti destul de mult daca intrerupi tratamentul acum.

Desigur ca nu toata lumea dezvolta trombi si ca astfel de injectabile au mai mult rolul de a preveni in cazuri precum al tau, dar nu cred ca este intelept sa mergi la risc intr-o astfel de situatie, mai ales in conditiile in care si interventia a fost la picior.Sansele sa se formeze cheaguri sunt destul de mari.

Cel mai bine ar fi, daca ai posibilitatea, sa iei un taxi pana la farmacie, sau sa trimiti pe altcineva sa le cumpere astfel incat sa le faci in continuare.

Multa sanatate si recuperare usoara!

| Armyanka explică (pentru Floridori):

Mersi. pai nu am pe cine sa chem. Si taxiurile îmi iau o grămada de bani și chiar nu imi permit momentan. Pana și injecțiile costa 140 lei 10 bucati. Și ma obosesc dacă merg pana acolo și ma doare piciorul. O sa le intrerup 5 zile, n-am ce face.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Armyanka):

Dar nu mi ai raspuns la intrebare, de ce ai plecat in alt oras? In ce oras te a vazut medicul care te a operat si unde esti tu acum? Sa vina parintii tai cu masina sa te ia acasa spune le ca trebuie sa i ei tratamentul. Ce varsta ai? Vad ca prietenul tau este de pe alta planetă, el trebuia sa fie alaturi de tine si la greu nu doar la bine si cinda are el chef de sex, acum trebuia sa te ajute ca este urgent, poti sa faci complicatii care se lasa cu amputarea piciorului asta vrei? Suna ti urgent parintii si roaga i sa te ajute numai fă de capul tau.

| Floridori a răspuns (pentru Armyanka):

Nici nu este indicat sa mergi atat de mult momentan, mai ales daca pana acum ai mers doar prin casa sau prin jurul gospodariei.Ideal ar fi ca mersul si activitatile fizice sa fie reluate treptat, dar banuiesc ca medicul ti-a explicat rutina, deci nu are sens sa intru in astfel de detalii.

Daca spui ca farmacia este undeva la 2km, un taxi nu o sa coste atat de mult, dar daca nu ai posibilitatea si optezi pentru a intrerupe tratamentul asumandu-ti toate riscurile, atunci macar incearca sa fii activa atat cat este posibil momentan, sa misti picioarele facand exercitii usoare astfel incat sa stimulezi circulatia si incearca sa nu stagnezi cu picioarele indreptate in jos prea mult timp.
Adica ai putina grija astfel incat sa reduci cat de cat riscurile.

In esenta, ideea este de a avea o continuitate a tratamentului.Adica nu este atat de important sa fie fix 30 de zile (pot fi foarte bine 27 sau 31, de exemplu.30 este etalon universal), ci sa nu se intrerupa brusc, chiar daca tii tratamentul cu cateva zile mai putin sau 1, 2 zile in plus.Ar fi fost bine daca ai fi putut sa faci macar una la 2 zile astfel incat sa nu intrerupi brusc si sa il reiei la fel de brusc. Daca ai macar 1 sau 2 injectii ramase, nu face azi si fa maine, de exemplu. Apoi mai faci o zi de pauza (poimaine), mai faci o injectie raspoimaine si incepi sa le faci din nou zilnic atunci cand vine prietenul tau si ti le poate cumpara.

| Armyanka explică (pentru Floridori):

Din pacate nu am încotro, va trebui sa fac asta, fiindcă chiar nu am cum sa ajung pana acolo..nu am posibilitate… piciorul îl pot mișca, (nu in totalitate, insa cat de cat) nu sunt dureri decât atunci când merg ft mult, bineînțeles ca nu apăs cu toata greutatea pe picior, ci mai puțin de jumătate. am făcut plimbări lungi, am mai mers și la magazin, etc, dar începe sa doara când îl forțez mult. O sa fac exerciții și o sa încerc sa îl mișc cat de mult pot, încât sa nu stea nemișcat. sper sa fie Ok câteva zile și sa nu pățesc nimic.

| Armyanka explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai el e in Polonia, nu avea cum sa vina acum, și la părinții mei nu pot apela. Și nu cunosc niciun vecin de aici, ca m-am mutat de curând. Piciorul îl pot mișca, nu in totalitate, bineînțeles, fiind operata abia pe 19 Martie, dar mi s-a refăcut destul de bine. Mi s-a dezumflat aproape de tot, am făcut și plimbări, (cu cârjele), calc încet încet pe el, insa nu cu toata greutatea, o sa îl mișc cat pot de mult, si s-ar putea sa vina și iubitu meu cu mai devreme înapoi, din cauza asta.

| Armyanka explică (pentru Floridori):

Am fost operata pe data de 18 spre 19 Martie. Procedura a fost Ok, mi-au pus un mic șurub și atat. Dupa o săptămâna mi-au scos atele, am luat antibiotice, am terminat tratamentul. Am avut dureri doar primele 2 zile după operație, după aceea a fost bine. Piciorul începe sa doara doar când îl forțez cu mersul (am mers distante puțin mai lungi.) deoarece încerc sa ma refac mai repede ca sa incep lucrul cat de repede pot. Calc pe el insa nu cu toata puterea, ci mult mai incet. De mișcat il pot mișca, insa nu la capacitatea sa maxima, si ma enervează lucrul asta puțin. (Tin sa mentionez ca sunt tanara, am 22 de ani daca contează, doctorul mi-a zis ca ma refac mai repede fiind tanara). Vreau doar sa incep lucrul odată. Dacă îmi cumpar o orteza, crezi ca voi putea merge mai mult?

| Mosotti a răspuns (pentru Floridori):

Taxiu nu-ti merge 2 Km daca nu-i dai bani pentru o cursa mai lunga, asa am patit-o eu in Bucuresti, daca nu plateam cursa de 4-5 km, nu ma lua.