| dygas a întrebat:

Pietricica la rinichi milimetrica: Am o petricica mica la rinichi de oridnul milimetric, iau tratament si astept sa iasa. intrebarea e poate sa iasa fara durere? ca ma simt foarte bine acum nu mai am dureri si nici nu am simtit vreo durere la urinare asa cum am mai auzit (cand iese piatra te doare tare cica). rog pe cei care au avut sau stiu despre aceasta situatie sa-mi dea cateva detalii, orice, cum a scos petricica, cum a fost? multumesc tuturor, orice raspuns e bine venit, sanatate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pregateste-te s-o "nasti"!
Deosebirea intre nasterea unui copil si "nasterea" pietricelei este ca, in primul caz, durerea este intermitenta(discontinua) iar in al doilea caz, continua si insotita de stare de rau general, uneori voma.

P.S. am "nascut-o " la spital! --- au fost necesare cateva perfuzii intravenoase pentru eliminarea pietricelei.

| dygas explică (pentru alessia5158):

Probabil a ta a fost mai maricica, eu o am f mica, de oridnul milimetric mi a zis doctorul, sper sa nu ma doara asa tare, eu banuiam ca deja a iesit ca nu mai am nici o durere la rinichi, nu e posibil?

| alessia5158 a răspuns (pentru dygas):

Calculul meu a fost de 2, 5 mm!
Si, da, este posibil ca "petricica" sa fi fost eliminata in urma tratamentului facut.
Sanatare si numai bine!

| dygas explică (pentru alessia5158):

Multumesc frumos de incurajare!:* sanatate si toate cele bune happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde daca este ascutita sau rotunda si slefuita. Daca este ascutita, te va durea. Nu am (nici nu-mi doresc) dar stiu de la cunoscuti. E bine sa vezi de la ce se formeaza si sa elimini cauza.