Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Port numai tocuri, asa m-am obisnuit. Nu foarte inalte si chiar comode, abia le simt. Dar in ultimul timp ma dor genunchii, cateodata si gleznele. Am avut carcei groaznici la degetele de la un picior. Sa fie asta cauza? Pe internet n-am gasit "cazuri" asemanatoare, doar ca "tocurile afecteaza coloana". :s Sa ma sperii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Tocurile de la 4 cm in sus iti fac coloana/picioarele praf. Smecheria e ca o sa iti dai seama de asta cu adevarat abia cind ajungi babeta...

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Super, cred ca esti foarte elegantă in tocuri, nu renunța la ele deoarece numai un pantof cu toc dă eleganță piciorului, ce inăltime ai? Dar vîrstă? Incearcă masajele te vor ajuta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cît de înalte sunt tocurile pe care le porti?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce inaltime au tocurile pe care le porti? Sau e secret de statlaughing vad ca si altii te au intrebat, dar nu le ai zis. Te ai supărat pe noi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@radubz, nu sunt grasa, sunt chiar subponderala. laughing

| Kyılε a răspuns:

Tocurile de 5 cm te distrug, ale tale cat au?

Răspuns utilizator avertizat
| BizSinir a răspuns:

Si eu port tocuri si platforme. Orice ar fi(pantofi, ghete, adidasi cu platforme laughing ) ori ce ar fi trebuie sa-mi dea cativa centimetri in plus daca nu nu-mi plac si acum cand a venit primavara am inceput sa port tenisi.Nici nu ai fi vrut sa vezi cum mergeam.Ma simteam foarte ciudat.Mi se parea ca-s foarte mica, ca intru in pamant si pasii imi erau foarte apasati.Si pe mine ma mai dor picioarele.Depinde in ce masura porti pentru ca uneori trebuie sa-i lasi la o parte si sa iti alegi o incaltaminte mai comoda.Acestia afecteaza postura corpului si chiar daca-s frumosi nu-s tocmai buni;((
In concluzie daca te dor picioarele lasa-i deoparte happy

| HereToHelp123 a răspuns:

Sa porti numai tocuri afecteaza coloana.Eu am o problema cu coloana si medicul mi-a recomandat sa evit pe cat posibil tocurile si lucrurile de genul.Normal ca afecteaza laughing Pe net nu gasesti raspuns chiar la toate.Ai putea renunta la tocuri, vine primavara, mai poarta tenisi, balerini.Nu e bine sa porti doar tocuri, deoarece mai incolo o sa-ti para rau happy Lasa sanatatea inaintea modeiwinking

| radubz a răspuns:

Te pot durea daca greutatea ta corporala este mai mare decat ar trebui sa fie. Daca asa este, iti recomand sa slabesti sau daca totusi doresti sa ramai grasa, sa nu mai porti tocuri deoarece in afara ca iti pot cauza probleme medicale, pot fi si foarte inestetice pentru tine.

| andreesbk a răspuns:

Poate in ultimul timp mergi mai mult pe jos, sau poate ai renuntat la hainele groase prea repede ...sunt multe ipoteze