| anonim_4396 a întrebat:

Port ochelari de vedere si vreau sa trec pe lentile de contact, imi spuneti di mie care sunt avantajele si dezavantajele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| UserRo10 a răspuns:

In functie de lentile ai unele ce trebuiesc scoase seara de seara sau unele ce tin cateva zile. Daca adormi pe canapea e cam naspa. Daca ochiul nu ti le suporta ti se va inrosii de zici ca ai consumat ilegale.
Prefer o pereche de ochelari asortati frumos si nu te doare capul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tot ochelarii sunt mai ok. Lentilele de contact sunt costisitoare, vor trebuie schimbate în permanență având o perioadă limitata de utilizare apoi trebuiesc înlocuite cu altele noi. Îți permiți sa plătești în permanență? In general lentilele de contact se vând la set si nu poți pune orice fel de lentile pentru ca altfel pot exista probleme cu ochii, pot irita ochii, poate vei avea nevoie și de picături. Un set de lentile mai de calitate ajunge sa coste și 800 lei setul. Exista și lentile mai ieftine, dar nu prea recomand asta. Mereu vei cumpăra doar ce recomandă medicul. Un set cred ca are vreo 4 sau 6 lentile care, după cum am spus, după 3 luni trebuiesc înlocuite cu altele noi. Poți pierde lentila de contact si apoi mai cauta ( dacă mai poți). Pe lângă asta vei avea nevoie de controale în permanență la oftalmolog. Bani și aici.

Poartă in continuare ochelarii că-i mai bine. Am vrut exact ca tine, dar când am văzut cât mă costa! Pana la urma mi-am acceptat ochelarii la ochi.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Personal aș alege ochelarii pentru că nu trebuiesc înlocuiți atât de des și sunt mai practici după părerea mea.
Trebuie să înveți să îți pui corect lentilele, sa ai mereu alte perechi de schimb ( nu dormi noaptea cu ele, exista anumite riscuri de infecții, etc)
Deci după prima purtare, trebuie sa le dai jos și sa cureți bine.
Nu poți purta o pereche de lentile 3 zile spre ex, o purtare, le dai jos, le cureți și da.
Alte informații le găsești și pe internet sau chiar la medicul oftalmolog.

| king5151 a răspuns:

Daca nu te deranjeaza/jeneaza ochelarii iti recomand sa ii porti in continuare pentru ca lentilele sunt greu de folosit, ma refer ca sunt greu de pus pe ochi.

| LiviuSorinel23 a răspuns (pentru king5151):

Asta cred ca ar fi ultima problema pusu-l pe ochi eu ma refeream sa nu provoace ceva infectii.

| king5151 a răspuns (pentru LiviuSorinel23):

Ce infectii frate, pai sunt la moda lentilele nu mai e ca acum 20 de ani cu ochelari. Daca nu te speli pe maini cand le pui da, exista riscul ăsta

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Inainte de a dori, intreaba medicul oftalmolog (oftalmologul, nu opticianul) daca ochiul tau suporta lentilele de contact. Ca poti sa faci mai rau doar din comoditate.

| gugugugu a răspuns:

Lentile, clar. Port lentile de contact de vedere la distanta din 2007, cand erau abia aparute. Lentilele sunt permanente - adica le schimbi 1 data pe luna. Nu le dai jos cand dormi, nu le dai jos cand te speli sau mai stiu eu ce situatie. Nu le dai jos decat atunci cand le schimbi cu unele noi. Sunt Pure Vision de la Bosch & Lomb, sunt cele mai bune. Eu nu am mai pus ochelari de atunci, nici nu mai am si nici nu mai as purta vreodata. Nici macar nu mai imi dau seama ca am miopie. Costurile sunt foarte mici, cine spune ca sunt costuri mari nu stie ce vorbeste. O cutie cu 6 lentile pentru 3 luni (daca ai aceeasi dioptrie la ambii ochi) este 99 de lei. Solutia costa 20-30 de lei si te tine 6 luni sau mai mult. Nu ai ce infectii sa faci in nici un caz. Oricum, te obisnuiesti cu ele in cateva minute, nu iti trebuiesc saptamani. Asa ca du-te la un magazin de Optica si cere lentilele de care ai nevoie si o sa te ajute sa ti le pui prima data, eventual. Si o sa vezi diferenta...

| gugugugu a răspuns:

A, si apropo: nu exista dezavantaje (din punctul meu de vedere). Doar avantaje.

| Cqtqlin677 a răspuns:

Vorbește cu un medic oftalmolog, el știe cum ți ar fi mai bine.

| LiviuSorinel23 a răspuns (pentru Cqtqlin677):

Eu am cerut niste avantaje, dezvantaje cand mi-am facut ochelari acum 3 ani medicul m-a pus sa aleg daca vreau ochelari sau lentile de contact, eu am ales ochelari, acum vreau sa trec pe lentile dar am inteles ca trebuie sa ai grija cu igena.

| Cqtqlin677 a răspuns (pentru LiviuSorinel23):

The same! Consulta te cu un oftalmolog.