| Spritbere11 a întrebat:

Pot practica Skandenberg dacă am scolioza?(imi place foarte mult sportul acesta)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cu scolioza ta e bine ca acest sport doar sa il privesti.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu skandenreg, dar este indicat sa practici zilnic GIMANSTICA MEDICALA de corectare a coloanei verterbrale, ca ala este "sportul vital" care ar trebui sa-ti practici de acum inainte!
Nu forta coloana, deja stamba, cu sporturi care ti-o distrug, ca ajungi in scaun cu rotile daca nu iei in serios scolioza aia.

| anonimg a răspuns:

Cu sau fără scolioză sau alte probleme, nu recomand un astfel de sport. Pentru că orice suprasolicitare de orice natură ar fi ea, duce la probleme ce nu mai pot fi vindecate.
Una este să faci exerciții fizice în fiecare dimineață și care sunt recomandate pentru toate tipurile de vârstă, și alta este suprasolicitarea care duce la slăbirea membrelor și a încheieturilor.

Răspuns utilizator avertizat
| ValiEnache a răspuns:

Da, dar si adversarul sa aiba scolioza.

| Spritbere11 explică (pentru ValiEnache):

Super răspuns, wow!