| DragosikNebunik45 a întrebat:

Poti face cancer pulmonar din 3-4 ani de fumat? bunicul meu a facut cancer si am devenit cam paranoi, am 18 ani si fumez de la 14

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

1. Da, poti face cancer pulmonar dupa doar cativa. sau mai multi- ani de fumat sau inhalat pulberi fine in plamani (faina- in cazul morarilor, praf de ciment in cazul muncitorilor din fabricile producatoare de ciment, etc).
Cat de repede se va intampla, depinde mult de organism, si de alti factori de poluare si radiatie.
Mereu auzim: "pai da, dar bunicul a murit la 95 de ani cu tigara in gura".
V-ati gandit vreo clipa ca in urma cu 50-70 de ani nu se foloseau atatea chimicale pentru tratarea alimentelor, solului, aerului, si nu se manca decat UNEORI din conserve?
(in ziua de azi au venit in plus PET-urile, multitudinea de ambalajele de (folie de...) aluminiu, si mult mai multe conserve de metal, care sunt tratate in interior cu niste lacuri impotriva coroziunii si microbilor. ce produc cancer printre altele )

2. Nu cred ca iti poate demonstra nici un medic de pe aceasta planeta ca boala bunicului tau a fost cauzata 100% de tigari. Chiar daca plamanii lui seamana cu craterele de pe luna si au culoarea camerei de afumat a bunicului meu)

Asta nu e deloc o incurajare sa fumezi mai departe.
Eu as zice ca daca vrei sa traiesti sanatos si sa nu ajungi la alte complicatii la o varsta mai inaintata, fie sa le reduci drastic, fie daca poti, sa le lasi.

Ah, si era sa uit...
Tigarile de acum 60 de ani erau mult mai inofensive decat cele din zilele noastre. Mai multe substante toxice se gasesc in blestematele acelea de filtre, decat in tutunul propriuzis.