| Valera_Gorbuleak_1992 a întrebat:

Poti sa ai cancer daca toate analizele iti sunt bune? De sange, de urina si de gros.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Cancerul nu apare pe analizele de rutina, insa da simptome dupa un timp. Si chiar daca ar iesi o analiza anormala, nu te gandesti la cancer prima data, pentru ca o analiza modificata poate sa insemne cateva zeci de boli...

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, cu siguranta. Nu iti poti face toate analizele, sunt cateva mii. daca iti faci un set de baza de analize, poti avea cancer desi valorile lor sunt perfect normale.

Bula
| Bula a răspuns:

Analizele generale computerizate nu detecteaza sigur bolile, doar dau indicii ca poate exista ceva in neregula, dar nu neaparat.
Pe baza acelor indicii trebuie continuate investigatiile, intai cu analize microscopice, urmate de alte mai complexe (CT, analize de tesut etc).

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Intreabă ti medicul de familie el este cel autorizat sa ti spună, nu noi.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate sa nu iasa cancerul la analizele generale de sange si urina, mai ales daca este stadiul 1 sau 2.
Daca sunt dureri sau suspiciuni, o tomografie este cea mai indicata (CT scan), pentru ca arata imediat modificarile aparute la nivelul oraganului respectiv si atunci se fac teste amanuntite.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Posibil, dacă e în faza incipientă, deci stadiul I. Dar, odată cu avansarea bolii, analizele încep să dea valori anormale.
Dar ce ți s-a-ntâmplat dragă, de ce ești așa de panicat? ))

| Valera_Gorbuleak_1992 explică (pentru floresdemayo):

Mă simt obosit des, dar dacă fac ceva mișcare îmi trece.Sunt panicos.

| floresdemayo a răspuns (pentru Valera_Gorbuleak_1992):

Oh, dar oboseala poate însemna și lipsa vitaminelor din corp.
Vezi cum stai cu eritrocitele (globulele roșii/hematiile), cu leucocitele (globulele albe). E bine să nu fii anemic, iar dacă ai probleme să le tratezi din timp, pentru a nu da în complicații.
Dar, dacă ți-ai făcut analizele la sânge, acolo poți vedea valorile (dacă nu te pricepi, întrebi medicul de familie, ori hematologul). De obicei, în cazuri grave/urgente, când ceva le captează atenția, celor de la laborator, ei pun semnul exclamării în dreptul valorilor anormale. Și pacienții sunt înștiințați, când merg după rezultatul analizelor. Sunt trimiși la hematologie pentru investigații amănunțite etc
E primăvară, în cazul tău, poate fi vorba și de o oboseală sezonieră (astenie). Ori, poate nici nu te odihnești suficient, având alte preocupări.
Nu te gândi la cancer. Într-adevăr, e o boală foarte perfidă. În general, doare când e prea târziu (stadiu avansat).
Lasă asta, în privința ta, oboseala are alte cauze!

| untu a răspuns:

Nu! Dar depinde de rezultatelor analizelor si poate fi descifrat numai medicul de familie si iti va spune ce boala ai!

| Porcusorul a răspuns:

Da. Multe tipuri de cancer nu au simptome si nici nu modifica rezultatele analizelor de rutina. Dar de la asta pana la a ajunge la diagnosticul de cancer e cale lunga.

| Annamaria21 a răspuns:

Da, deoarece cancerul este o tumoare nu o infectie ca sa iasa la analize

| Emi_Emilia_1973 a răspuns:

Da poti sa ai asa mi s-a intamplat si mie toate analizele bune ...pentru a vede iti trebuie o analiza biopsie sa markari tumorali