| 拉维尼亚 a întrebat:

Poti sa ai si cancer si chisturi in acelasi timp? (de curiozitate)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lupisor a răspuns:

Depinde la ce te referi mai exact...

poti spre exemplu sa ai cancer la plamani si chisturi la ovare...

Chistul din cate stiu eu este un inceput de tumoare. Iar cancerul provoaca tumori directe, trece de faza de chist.

Cancerul apare atunci cand anumite celule sufera o transformare si incep sa creasca si sa se multiplice fara control. Pe masura ce celulele cresc si se multiplica, ele formeaza mase numite tumori. Cancerul este periculos, deoarece copleseste celulele sanatoase prin privarea lor de spatiu, oxigen si substante nutritive de care au nevoie pentru a supravietui si functiona in mod normal.
In general, cancerul se declanseaza in momentul in care celulele sanatoase sufera o mutatie genetica. Celulele sanatoase cresc si se multiplica intr-un ritm bine determinat, si in cele din urma mor la un moment bine stabilit. Celulele canceroase cresc si se multiplica anarhic si evita apoptoza (moartea celulara programata). Celulele anormale se acumuleaza si formeaza o masa (tumora). Celulele canceroase invadeaza tesuturile din apropiere se pot rupe de tumora initiala si raspandi in alta parte a organismului (metastazare).

| 拉维尼亚 explică (pentru lupisor):

Eu ma refeream daca e posibil sa ai ambele la acelasi organ, in acelasi timp pentru ca trebuie sa fac un proiect despre cancer si citind zilele acestea despre asta precum si alte comentarii unele aveau ori o problema ori cealalta problema dar nu gaseam ca sunt posibile amandoua problemele in acelasi timp. Mersi ca m-ai lamurit! happy