| bc83boom a întrebat:

Problema mare, de ce s-a umflat un testicol? Nu-i hernie!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu e hernie, e un varicole, un hidrocel sau o orhiepididimita. Primele doua s epotrivesc daca s-a umflat de mai multa vreme, nu te doare, nu e rosu; ultima e valabila daca s-a umflat de curand si e rosu si dureros. pentru toate trei trebuie sa consulti un urolog fiindca toate trei pot compromite testiculul.

10 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Problema cu care te confrunti tu necesita o consultatie la mediul urolog, care va depista care este cauza acestei afectiuni.
Pana la consultarea medicului, este important sa porti un pantalon lejer, in nici un caz blugi, care sunt mult prea starnsi pe corp si care irita testicolele, desigur si un chilot confortabil.
Nu este o problema grava, ea se poate trata cu succes insa, este necesar tratamentul medicamentos care va conduce la rezolvarea problemei. Poti pune comprese cu ceai de musetel si chiar se pot face bai de sezut cu musetel ori coada soricelului, care te vor face sa te simti mai bine. Eu iti urez sa fii sanatos si sa iei masuri urgente pentru tratamentul bolii cu care te confrunti.

Bula
| Bula a răspuns:

Poate fi din cauza mecanica (lovitura, strangerea lenjeriei, a pantalonilor stramti) sau din cauza unei infectii! Mergi urgent la un medic urolog sa te consulte! Nu-i de joaca!

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Chiar daca nu este hernie, asta nu exclude MERSUL LA SPITAL.Eu zic sa mergi de urgenta la spital, medicii de acolo iti vor spune sigur ce ai!

| mioara a răspuns:

Dute la dr

| starchewer a răspuns:

Cauze posibile infectia (poate din cauza unui BTS in stare avansata) hematom (poate din cauza unei insuficiente renale) inflamatia (in cazul unei alergi sau iritatii)sau in cel mai rau caz... cancer testicular ...in cel mai bun caz lipsa de prietena iubita whistling... orice ar fi trebuie sa te duci la un doctor imediat ...intai medicul de familie apoi urolog big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi ceva neinsemnat dar poate fi si varicocel si nu e bine. urgent la medic
http://www.doctor.info.ro/html/varicocel.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am patit, dar a fost o raceala.doctorul ma diagnosticat EPIDIMITA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am avut. S-a umflat si ma durea. Nu puteam sa merg normal.Am mers la doctor mi-a zis ca e epididimita si am facut tratament cu Zanocin parca. daca imi aduc aminte. dar a trecut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la doctor este cel mai bine si sigur

Alte răspunsuri