| Ex89 a întrebat:

Ma puteti ajuta va rog happy
Buna, de ceva timp am o problema, cred ca am hernie (inca nu am fost la control) dar am mai avut odata hernie, problema este ca atunci cand ridic greutati mai mari de cat nu pot duce imi simt testiculul drept umflat atunci pe moment (cumnatul meu si el pateste la fel si este halterofil).
Aici vreau sa ma ajutati voi daca stiti, as vrea sa ma apuc de sala sau sport orice, nu conteaza dar vreau sa stiu ce pericol este daca fac sala si am hernie, si daca am hernie sunt ceva exercitii pe care sa le pot face?
P.S. Daca ma operez o sa mai pot face sport vreodata? Mai ales abdomenul...Cateva sfaturi daca sunteti draguti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

1. daca vrei sa te apuci de sala si stii ca ai probleme, verifica un specialist si vezi daca iti da unda verde pentru a incepe. cu sanatatea nu te joci.
2. daca ai hernie, poti sa faci sala, depinde de gravitatea ei, cat timp a trecut de la operatie, cum a decurs perioada de recuperare, mai multi factori.
3. sala o poti face si cu greutati mici, fara sa stai in picioare (adica fitness). nu cred ca greutatile mici o sa actioneze in orice fel asupra problemei tale. in principiu exercitii din culcat, sezand, nimic din picioare.
4. daca te operezi, dupa perioada de recuperare, poti intreba specialistul daca te lasa. eu dupa operatie la picior am stat 5 luni fara sport, dar acum mi-a dat voie sa fac, dar usor cu usor.
deci, in concluzie: du-te la doctor, vezi ce zice, si in functie de ce zice el, ia sfaturile mele sau ale cumnatului tau, cu precizarea ca el o sa te puna sa muncesti, la orice durere lasi greutatile pe ziua aia, sau pana la trecerea totala a durerii.

| darrio2007 a răspuns:

Eu nu inteleg de ce ridici acele greutati.Mai ales ca spui ca ai mai avut problema asta.Nu ti-as recomanda sa faci sala.Problema ta va recidiva.Si sa nu apara alte complicatii.Mai mari.