| Robtzelu a întrebat:

Sall! sunt un pic racit stiti si voi e inceput de iarna sunt racit de 3 zile si as dori daca puteti sa imi spuneti ce as putea lua pentru a ma trata acas (ceaiuri bai etc, dar acas in principal) sa mentionez si ca e un inceput de raceala imi curge nasul si tusesc si cand ma scol dimineata ma scol cu nasul infundat. Ce ziceti? Muktumesc anticipat!winking Funda promit!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Încearcă să ameliorezi stările neplăcute pe care ți le provoacă răceala și du-te la medic pentru a te ajuta s-o tratezi.
Bea multe ceaiuri fierbinți (recomand tei/mușețel îndulcit cu miere), fă o infuzie cu ceai de cimbrișor/mușețel și clătește-te în gură cu un ceai de dafin pentru a scăpa de răgușeală sau dificultățile în vorbire cauzate de răceală. Adaugă 10 frunze de dafin într-o cană cu apă clocotită, lasă la răcit, și clătește-te de 3 ori pe zi.
Pentru eliminarea durerilor de cap și a temperaturii, poți face următoarea poțiune :
Pune într-un litru de apă, coaja de la o portocală și câteva frunze de dafin (3-5), lasă la macerat, iar a doua zi, "strecoară" amestecul, și bea-l în loc de apă.
Sănătate!

2 răspunsuri:
| Skylerx a răspuns:

Fa o inhalatie cu plante medicinale, se gasesc in farmacii.Sau,daca vrei, ia niste Nurofen pentru raceala si gripa.
Daca vezi ca nu se vindeca, du-te la medicul tau de familie.

| Amorezatul a răspuns:

Salut! Probleme medicale trebuie discutate cu medicul tau de familie! Unele medicamente sunt contraindicate altora, iar unii oameni au alergi la anumite substante din medicamente care pot fi fatale! Cere sfatul unui farmacist si fa-ti un control specializat. Unele simptome pot ascunde boli mai grave decat am putea crede. Oricum, baga in tine fructe, ceaiuri si odiheste-te daca esti bolnav! Consulta un farmacist/medic (cu toti am auzit de ibuprofen, aspirina, paracetamol dar cati dintre noi stiu sa le ia, asa cum trebuie)