| FeTizZa a întrebat:

Sall. va rog sa ma ajutati cu o parere. am de cam 2 saptamani o mancarime in zona genitala. Nu am probleme nici cand urinez, iar mancarimea nu e foarte grava, adica in timpul zilei cand am altele de facut chiar uit de ea...de abia seara cand ma pun in pat o simt.iar at cand ma spal mancarimea chiar dispare pentru cateva ore bune. nu mi se pare sa fie chiar asa de grav si as avea nevoie de un tratament naturist, pentru ca nu vreau sa ajung la ginecolog..va rog ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| ViolentDemise a răspuns:

Incearca tantum rosa! mergi in farmacie si il cumperi apoi citesti prospectul. cat pentru faza asta, spalate cat mai des posibil. esti femeie si trebuie sa ai grija de tine, eu ma spal in zona genitala de minim 4 ori pe zi. mai ales acum ca e vara. o gramada de microbi, si mai multi daca avem si par in zona pubiana. incearca daca nu, o spalare cu bicarbonat ( daca ai bidet, pune apa in bidet cam pe jumatate si o lingura de bicarbonat, daca nu intr-un lighian cu aceeasi metoda, te speli normal, si gata, nimic deosebit), dar tine cont sa te speli zilnic cu un sapun intim NEUTRU adica fara miros ( fara parfum) in fiecare zi cand te trezesti si o data cand te pui la culcare.

| Flipp3rPK a răspuns:

Spala-te mai des, poate ca asta e de la transpiratie...nush nu's medic... mi-am dat si eu cu parerea, crema de galbenele stiu ca e buna pentru iritatii etc.