| justagirl11 a întrebat:

Am nevoie de ajutor din partea celor care au mai patit ceva de genul sau care se pricep. Sper sa aveti rabdare sa cititi. Pe scurt, acum 2 saptamani am alunecat pe o scara si mi-am scrantit glezna, dupa ceva timp s-a umflat foarte rau si invinetit, mergeam schiopatat, 2-3 zile am stat acasa crezand ca o sa imi treaca cu gheata si repaus. Apoi m-am dus la Floreasca unde mi-a facut radiografie si doctorul mi-a zis ca am fractura de metatarsian 5(picior drept), ca voi sta cu piciorul in ghips 3 saptamani, sa nu calc pe el, sa vin la control in fiecare saptamana, sa imi fac injectii in fiecare zi plus niste pastile(omez si inca un antiinflamator parca), ca nu crede ca e nevoie de operatie sau ceva. Gipsul era doar jumatate, pe partea din spate, si dupa totul infasurat intr-o fasa. Dupa cateva zile deja se largise. Trebuia sa stau cu el mereu sus, daca stau cu el jos se umfla si se invineteste. Apoi martea asta am venit la control, radiografia a iesit la fel (nu se sudase nimic), iar eu am mers la alt doctor (cel la care fusesem ii tinea atunci locul), acesta mi-a taiat gipsul (piciorul meu era desumflat dar inca era vanat in partea dreapta acolo unde s-a produs ruptura) si a zis ca trebuie sa mai stau inca 4-5 saptamani cu el pana se vindeca, sa nu mai vin deloc la control, sa nu calc pe picior, a zis ca daca nu se vindeca trebuie sa imi faca operatie. Apoi am fost sa imi puna ghips, de data asta mi-a facut gheata gen, iar domnul acesta mi-a zis ca in 3 saptamani ar trebui sa ma vindec. Deci 3 persoane au zis 3 timpuri diferite de vindecare. Iar acum vin intrebarile mele, eu nu ar trebui sa ma mai duc la control? Adica 4-5 saptamani mi se pare super mult sa stau fara sa ma vada un doctor, e posibil sa mi se sudeze gresit osul? Pentru ca am auzit si asta de la un prieten..Credeti ca e nevoie de operatie? Eu sper ca nu.Ce pot face ca sa "grabesc" vindecarea sau sa fiu sigura ca o sa se sudeze osul? Daca mananc mai multe lactate credeti ca ajuta osul? Ce sa fac, cand sa ma mai duc la control? Dupa ce imi voi da jos gipsul, voi merge normal, voi avea voie sa fac sport, sa dansez etc? Daca nu, dupa cat timp? Eu mai sunt si cu bacul, am lipsit 2 saptamani de la liceu, bine acum ca avem vacanta. la sfarsitul lui mai am balul de absolvire. Va rog, daca sunt doctori pe aici sau oameni care au mai patit ceva asemanator, pentru ca sunt oarecum speriata si nu stiu ce sa fac..Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, fracturile de metatarsian se vindeca foarte greu. Tu ai schimbat multi medici, eventual fara sa le spui exact ce ti-a recomandat medicul de dinainte si te-ai ales cu pareri variate. Trebuie sa stai in ghips. Nu stiu act, 3 saptamani este un minim, vei vedea dupa acele trei saptamani daca piciorul se vindeca sau nu. Eu cred ca e intelept sa nu mai schimbi medicii si sa ramai in ingrijrea ultimului la care ai fost. Mergi la consultatie cand iti spune acesta si fa ce iti zice. Din pacate, nu poti sa vezi pe radigrafie ce se intampla cu osul in fiecare saptamana, o radiografie mai repede de cam 4 saptamani de la imobilizare nu are nici o valoare.
Ce poti face tu? In primul rand nu topai in celalalt picior. Stai in pat, cu piciorul in ghips ridicat pe o perna. Nu sta cu el atarnat prea mult (cu cat mai putin cu atat mai bine). Mergi numai pana la baie si atunci ajutata de un cadru sau o carja. Mananca sanatos. Lactatele de buna calitate si, mai ales, fructele si legumele te vora juta sa te vindeci mai repede si mai bine. Este extrem de important insa cum te-ai alimentat in ultimii 2-3 ani. Daca ai mancat sanatos (in general), fara diete ciudate, etc, osul e de buna calitate si se va suda mai repede. Dupa ce iti vei da jos ghipsul, daca osul e bine sudat, vei avea o perioada de recuperare de cam 6 saptamani in care vei face gimnastica recomandata de medic si vei recepata incet mobilitatea piciorului. Nu vei merge normal de la inceput, dar in cateva saptamani vei merge normal. Ca sport vei putea face inot, de exemplu, chiar la 3 saptamani de la scoaterea ghipsului. Alte sporturi, progresiv, incepand cu 3-6 luni de la scoaterea ghipsului. De la scoala vei primi scutire. Atata timp cat iti petreci timup acasa invatand intensiv, vei putea face fata fara probleme bacului. Esti mare, nu ai neaparat nevoie de profesor, poti invata perfect si singura. In mod normal trebuie sa ajungi la balul de absolvire. Nu vei fi 100% recuperata, dar nu e un capat de lume.
E normal sa fii speriata, dar tine cont ca panica mai rau iti face.

| justagirl11 explică (pentru Brigaela):

Offff sad Eu topai pe celalalt picior doar cand ma duc la baie si inapoi...In rest nu ma mai misc, am carje oricum..Am fost joi la liceu sa dau o teza. Nici nu stiu ce sa mai fac, ce sa mai cred, din cauza doctorilor..Probabil o sa stau minim 3 saptamani cu el si apoi ma duc sa vad ce s-a mai intamplat, daca s-a sudat. Sper din tot sufletul sa se vindece, nu vreau operatie. E posibil sa se sudeze gresit? Sau doctorul sa imi fi pus ghipsul prost? Daca mi se largeste ce fac?
De scoala nu e problema, am scutire, mi-am luat lectiile, acum am vacanta 2 sapt..La bal presupun ca nu o sa pot purta tocuri nu? De dansat o sa pot?

| Brigaela a răspuns (pentru justagirl11):

Nu mai topai deloc pe celalalt picior, nici macar un metru. Risti sa faci tromboflebita sau alta complicatie, care iti va incetini foarte mult recuperarea, fiindca atunci cand iti vei scoate ghipsul vei avea doua picioare bolnave. Nu te da jos din pat fara carje, niciodata, este cel mai important sfat.
Trebuie sa intelegi ca medicina nu e mecanica, nu exista tratamente universale, altfel ne-ar trata roboti. daca mergi la mai multi medici, primesti mai multe tratamente si iti injumatatesti sansele sa te faci bine. Dupa cum ai vazut sunt multe diferente intre cele doua tratamente primite, dar ele erau pur si simplu doua cai de a ajunge in acelasi loc. Primul ti-a recomandat un ghips mai lejer, dar controale mai dese. Tu ai stat cu piciorul in jos si asta a dus la umflarea lui si la lartgirea consecutiva a ghipsului. Al doilea ti-a recomandat un ghips mai mare (psoibil si fiindca a vazut ca ti se umfla piciorul) si controale mai rare (logic). Sincer, din cate spui, evolua foarte bine cu primul ghips, iar adica ai fi stat cuminte, cu piciorul in sus, nu ai fi avut nevoie de schimbarea lui. sa obtii desumflarea completa a unei fracturi neglijate imens (zici ca 2-3 zile nu numai ac nu ai mers la medic, ci ai si calcat pe picior), este un rezultat impresionant. Daca osul se va suda prost, va fi din cauza intarzierii cu care ai ajuns la medic (fiecare doua ore trecute de la traumatism fara ghips scad cu 1% sansa de vindecare corecta per-primam). Tu ar trebui sa fii foarte ingrijorata din cauza prostiilor pe care le-ai facut tu (ai calcat in picior dupa traumatism, ai ajuns extrem de tarziu la medic, ai tinut atarnat un picior pus in ghips). daca ghipsul se largeste inseamna ca iar nu ai stat cuminte si ai stat cu piciorul atarnat. Si atunci, te duci din nou la medic, iti schimba ghipsul si iei perioada de la capat.
Tocuri vei putea incerca sa porti cam peste 2 ani. Nu stiu daca vei putea dansa, vei vedea.

| justagirl11 explică (pentru Brigaela):

Nu am loc cu carjele prin casa sa ma desfasor...si nici nu ma lasa ai mei ca zic sa le folosesc doar afara. Nu nu nu, m-am exprimat eu gresit din pacate, ghipsul era facut pe forma piciorului meu umflat, iar eu am stat mereu cu el sus, inca stau..toata ziua stau cu el pe perne etc niciodata nu stau cu el jos sau atarnat..si dupa cateva zile mi se desumflase piciorul si ghipsul era larg din cauza asta, ca revenise la forma normala iar ghipsul era facut cand el era super umflat. Iar acum ghipsul pe care il am nu e mai mare sau ceva, e la fel ca celalalt numai ca e tot din ghips, nu jumatate cu fasa, dar tot mi se pare ca s-a largit putin. Sunt aproape 2 saptamani de cand stau cu el asa, cat ar trebui sa mai stau dupa parerea ta?

| Brigaela a răspuns (pentru justagirl11):

Nu stiu exact. Minim o saptamana in orice caz. Poate inca 3 maxim

| Aasdfghj a răspuns:

Nu mai merge la idiotii astia care nu sunt in stare sa te ajute sa te faci binehappy Eu am fost la municipal pentru ca am patit-o cu genunchiul si mi-au pus un ghips in bataie de joc, asta dupa ce alt doctor de acolo a zis ca nu e nevoie si sa imi pun fasa elasticalaughing Intr-un final am ajuns la spitalul de ortopedie de la foisorul de fochappy Crede-ma ca nici nu se compara cu municipalullaughing parca esti la privat! Se poate foarte frumos cu tine si isi dau silinta sa te ajute. Mergi acolo cat mai rapid!