| Ak47te a întrebat:

Salut,acum 2 saptamana am cazut la fotbal si mi-am fracturat mana,medicul mi-a zis sa tin mana in ghips pentru o prostie,va voi lasa mai jos diagnosticul,ieri mi-am scos mana din ghips,si am bagat-o la loc ca m-am speriat deoarece erau unele parti din mana umflate si cand strageam pumnul ma durea oarecum si acolo unde am avut fractura ma durea,dar puteam sa tin pumnul strans, puteam sa apas pe zona aia ca nu ma durea de loc si puteam sa misc degetele, ce credeti ca mai merita tinuta? Mai trebuie sa o tin inca 2 saptamana, deoarece 2 au trecut.Acum sa va prezint ce am patit
Fractura extremitate distala metacarpiana 5.
Daca nu ati inteles ceva spuneti-mi, am scris mai aiurea ca scriu doar cu o mana.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KellyGreen a răspuns:

Pai inteleg pe unde e fractura, e nomal sa te doara mana cand stangi in pumn, eu zic sa o mai ti in ghips deoarece am avut un coleg cu aceeasi problema ca si a ta si a tinut mana 1 luna in ghips si dupa ce l-a scos a vazut ca era osul deplasat, eu zic sa ai grija sa fie osul exact la locul sau sa nu ai surpriza ca ai tinut mana in ghips atat si totusi metacarpienele sa nu fie la locul lor. Oricum nu e bine sa ti nici prea mult mana in ghips deoarece muschii nu se misca asa ca dupa o sa ai muschii slabiti la mana asa ca mai tine'o o saptamana si daca tot nu a trecut eu zic sa o scoti stai o zi-2 in care misti un pic mana pui muschii la lucru si dupa o bagi inapoi in ghips. Apropo acele parti umflate de pe mana cand apesi pe ele simti ca si cum ar fi un dop( daca e osul acolo nu se pune)?

| Ak47te explică (pentru KellyGreen):

Alea nu prea au legatura cu fractura, cred ca sunt de la circulatia sangelui, ca mana a fost intina si nefolosita, cand mi-am scos ghipsul si m-am uitat am vazut ca e mai jos osul acolo, dar cand apasam acolo il simteam si nu ma durea deloc..eu nici nu-mi dau seama daca e deplasat, asa daca incerc sa misc degetul n-am nicio problema, in schimb simt dureli suportabile cand strang pumnul la maxim, si totusi nu inteleg de ce o luna, ca nu parea deloc asa grav.

| KellyGreen a răspuns (pentru Ak47te):

Pai am zis eu ca ar avea muhii legatura cu fractura? Ti'am zis doar ca muschiul sta degeaba si nu e bine. Eu zic sa nu incerci sa faci pe doctorul si nici noi sa nu incercam sa o facem si sa mergi la alt medic sa se uite un pic la mana ta deoarece ramai naibi si cu osul in alta parte asa ca niciodata o a 2'a parere nu strica.

4 răspunsuri:
| PsiholoagaTa a răspuns:

Pai crede-ma ca nu este asa de grav ceea ce ai tu, insa este o ruptura destul de grava. tu trebuie sa ti mana cat mai mult sa se refaca, altfel vei avea probleme in viitor. oasele trebuie sa se intareasca la maxim. daca o faci doar asa. fara pricepere si o ti putin nu va iesi bine. sora mea a avut 1 saptamana un deget in ghips si i l-a scos o dosctorita neexperimentata si i a ramas sucit putin pe veci. tine mana cat mai mult sa se refaca.succes. funda?

| Ak47te explică:

Astept mai multe raspunsuri.