| FlorinPx a întrebat:

Acum aproximativ 24 de ore am fost pe rau sa fac un gratar. Am intrat in apa iar la iesire m-am taiat in niste pietre ascutite sau cioburi. Am o rana mare de aproximativ 5 cm pe calcaiul de la piciorul drept. Am pus motorina pe rana si as vrea sa stiu daca este posibil sa se infecteze. Singurul lucru de dezinfectare am pus motorina iar cand am ajuns acasa am stat cu piciorele in apa. Mai exista risc de infectare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kennedy97 a răspuns:

De ce să nu te duci tu la Urgenţe? Acum vreo câţiva ani, cam vreo 3 ani,am călcat într-un cui ruginit. Am ajuns acasă,m-am dat cu motorină,cu Betadine,şi m-am bandajat. După vreo două zile, piciorul meu se umflase. M-am dus la Urgenţe şi mi-a făcut un antitetanos, şi m-a dezinfectat în talpă. Adică, m-a tăiat un pic şi mi-a scos puroiul.
Nu sta aşa, poate fi periculos!
Baftă!

| FlorinPx explică (pentru Kennedy97):

La tine s-a intamplat asa deoarece te-ai intepat intr-un cui ruginit. Eu m-am taiat intr-un ciob sau piatra ascutita e cu totul alta treaba. Am citit aseara aceeasi treaba si m-am speriat dar e diferenta dintr-e un cui ruginit si un ciob.

| Kennedy97 a răspuns (pentru FlorinPx):

Te-ai tăiat. Acum vreo lună,frate-meu s-a tăiat destul de grav cu un cuţit. Şi tot antitetanos a făcut. Mă rog, el a fost cusut. Dar tu ai grijă, nu e sigur că motorina te-a dezinfectat, du-te la Urgenţe, nu lăsa să se agraveze.

3 răspunsuri:
| beretu a răspuns:

Mergi la Farmacie si cumpara solutie Betadina!