| anonim_4396 a întrebat:

Salut.

Am 1.93, 17 ani si 77kg si cred ca am degetele de la picioare foarte lungi. Degetele de la palma sunt si ele lungi si subtiri, iar palma este foarte subtire, mi se vad toate oasele, practic nu am grasime deloc. Degetele sunt anormal de lungi si subtiri, parca am mana de skeleton. Sufar de vreo boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| LedZep a răspuns:

Mananca mai mult (mult mai mult) si adecvat. Faci vreun sport? Daca nu, apuca-te de miscare. Esti foarte inalt si in raport cu inaltimea cantaresti cam putin, poate de asta ti se pare ca ai aspectul precizat. Poate si din cauza unui metabolism preponderent catabolic. Somatotropul, unul din hormonii principali responsabili cu cresterea are de asemenea efecte lipolitice, de aceea in perioada adolescentei cand baietii " se inalta" "slabesc", "se subtiaza".

| MarianPapuc98 a răspuns (pentru LedZep):

Eu nu sunt chiar asa slab. Am burta si grasime pe picioare, dar la brate, piept si maini, talpi, gamba nu am deloc. Am osatura subtire, sunt zvelt.

| LedZep a răspuns (pentru MarianPapuc98):

Cum ziceam, ai probabil un metabolism intens. Eu zic ca iti lipseste tonusul muscular. Fa sala sau un sport care iti solicita mult forta nu neaparat rezistenta. Mai popular, "incearca sa pui masa musculara pe tine". Mananca foarte mult si complex, la statura ta probabil organismul consuma mai mult decat primeste si de aceea esti "subtire". Si eu am fost in situatia in care aveam 1.80 si 58 kg. A fost o perioada cand nu am facut sport deloc. Dupa 3 ani de sala, inot, calisthenics si mancat foarte corect am ajuns la 72 si nu pot sa spun ca am multa grasime pe mine.

| MarianPapuc98 a răspuns (pentru LedZep):

Fac sala de 4 luni, inainte de sala aveam 68kg. Dar la degete nu am ce face, parca zici ca sunt de rahitic.

| LedZep a răspuns (pentru MarianPapuc98):

N-ai ce face, totul tine de genetica. Daca asa sunt genele tale, nu le poti face nimic. Fa numai in continuare sport. Si eu am degete subtiri si mana destul de feminina, si sincer o prefer decat o laba de urs. Cred ca cele mai multe entorse si fracturi le-am avut la mana si la degete.

| MarianPapuc98 a răspuns (pentru LedZep):

Macar pana la 21 de ani o sa mi se mai ingroase incheietura si degetele, acel proces de maturizare?

| LedZep a răspuns (pentru MarianPapuc98):

Pe la 21-25 de ani incep sa ti se ingroase oasele.