| IamR a întrebat:

Salut, am 11 ani si mi se mișca un dinte! Dar nu stiu daca a fost schimbat sau nu... P.s : Am văzut ca e umflat lângă dintele acela care se mișca. Si nu vreau sa meerg la dentist, ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Tu esti dulce! Nu te ingrijora, trebuie sa incerci sa-l scoti pe cel care se misca ca sa poata aparea cel nou. Misti incet de el si incerci sa-l tragi numai in sus, daca este pe maxilarul de jos, si in jos, daca este pe maxilarul de sus. Umflatura este noul dinte, deci vei avea un dinte frumos si sanatos! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti dai seama ca daca se misca nu e un dinte adevarat.Pur si simplu scoate-l.Sau daca nu vrei sa te doara deloc, mergi la dentist si o sa-ti dea cu un spray cu capsunilaughing)(mie asa imi dadea cand eram mai mica)

| untaken a răspuns:

Este mai bine sa mergi la dentist. Poate fi un dinte de lapte care trebuie sa cada si sa faca loc dintelui adult. Daca acest proces este incetiniti sau grabit poti sa ai probleme cu dantura in viitor. Nu cred ca vrei sa-ti creasca dintii strambi si sa ai nevoie de aparat dentar (este destul de scump).

| AndreiWolf a răspuns:

Nici nu trebuie sa mergi, ti-se schimba dinti cu cei permanenti.

| Andre267 a răspuns:

Daca se misca rau incearca sa il scoti singur, sa il misti cu degetul pana o sa cada, deoarece va creste cel permanent peste acesta si nu este normal. eu asa am facut la 10 ani. iar acum am toti dintii permaneti. Iti urez bafta mare bye