| OnlyRedandWhite a întrebat:

Am 14 ani, 1.62 si 65 kg.
Intrebarea principala este: Cum sa slabesc? Ce alimentatie? Ce exercitii fizice? Alergare, da sau nu?
As vrea repede ~3 saptamani, daca se poate, dar nu e o problema asta. Ideea e sa slabesc...

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Disharmony a răspuns:

Cred că există destule moduri de a te informa despre alimentație. Spun asta doar pentru că mi se pare jalnic să-ți spună cineva ce să mănânci.

Cât despre sport, dacă te limitezi doar la alergat, o să-ți scadă atât grăsimea, cât și masa musculară, iar odată cu cea din urmă, îți scade și metabolismul, ceea ce înseamnă o ardere mai lentă a caloriilor. Prin urmare, dacă o să renunți la alergat, o să ajungi de unde ai plecat.
Ce îți recomand e să faci și exerciții pe lângă cardio, gen flotări, genuflexiuni, abdomene.

| Bpr_Vlas_1997 a răspuns:

Nu inteleg bine sensul intrebarii? Ce vrei ca sa-ti spunem, ceea ce deja cunosti. Stii bine ca miscarea arde grasimea, deci fa miscare, si n-are importanta de care, oricare e binevenita: inot, dans, alergat, gimnastica etc. Bafta!

| H3ADsHoT a răspuns:

Mananca mai putin si sanatos, mult sport si dormit mult

| OnlyRedandWhite explică (pentru H3ADsHoT):

Dormi mult? La ce ar putea ajuta ca nu prea inteleg... Oricum, dorm in jur de 10 ore.

Mersi pentru raspuns!

| OnlyRedandWhite explică (pentru H3ADsHoT):

A, inca ceva. Prin sport ce sa inteleg? E de ajuns alergare o ora pe zi?