| red3Nergy a întrebat:

Am 14 ani si pot sa imi decalotez penisul doar cand nu este sculata si cu greu. Intr-o zi am încercat sa o decalotez si am vazut pe capul penisului un fel de mizerie albă, ca sperma. Daca il ating ma doare! Nu stiu ce sa fac. Sa ma spăl? Se va curăța?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Acea "mizerie" alba se numeste SMEGMA si este formata dintr-un lichid pastos (sau vascos) care se gaseste la nivelul glandului, sub preputiu. Este compus din mai multe elemente si anume : 1. - grasime (sebum) secretata de mucoasa (epiteliul) ce tapeteaza partea interioara a preputului, 2.- mucus ce provine din glandele microscopice de pe traseul uretrei, 3. - celule moarte descuamate care se exfoliaza constant de pe preput, gland, uretra, 4.- anumite bacterii care se gasesesc in mod normal si fiziologic acolo, pentru a forma flora bacteriana locala. Rolul smegmei este acela de a proteja, de a mentine aciditatea (ph-ul), de a hidrata mucoasa, precum si rolul de lubrifiant necesar deoarece, la fiecare erectie, preputiul se deplaseaza pe suprafata glandului si in lipsa smegmei ar putea deveni chiar dureroasa din cauza frecarii dintre gland si preputiu. Daca nu e indepartata prin spalare cu apa si sapun, pe masura ce se acumuleaza devine mai uscata capatand un aspect branzos. Bacteriile continute incep sa se dezvolte aberant, descompun celulele moarte exfoliate si smegma capata un miros urat, ba chiar poate favoriza unele infectii.Din acest motiv dusurile zilnice sunt masura de igiena care trebuie luata. Smegma este folositoare organismului doar daca este proaspat secretata. Baietii trebuie sa retraga preputul si sa spele si sub el, astfel incat smegma sa nu se acumuleze.Cu privire la celalalt aspect privind greutatea sau chiar imposibilitatea sa-ti decalotezi glandul in momentul in care penisul tau intra in erectie ar fi cazul sa te adresezi medicului de familie care sa-ti dea tratamentul necesar sau in cazul in care constata ca fimoza este mai grava sa-ti dea trimitere la un medic de specialitate.

| red3Nergy explică (pentru corbulalbrosu):

Dar problema e ca e sensibil si daca ating ma doare.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru red3Nergy):

Deoarece ai spus ca este foarte sensibila si dureroasa la atingere ti-am si sugerat sa fii consultat de medicul de familie care in urma unei consultatii poate constata daca suferi si de o alta afectiune in afara de o fimoza. Penisul poate avea doua modalitati de a se prezenta si anume cea in starea FLASCA adica moale, "moarta" in termeni populari si starea de ERECTIE adica "sculata", intarita.

| corbulalbrosu a răspuns:

Am lasat acest raspuns in urma cu cateva zile si i-am explicat respectivului user ca se poate sa sufere de afectiunea denumita stiintific fimoza. Daca nu este indepartata fimoza este aproape sigur ca vei avea foarte mult de suferit atat tu cat si viata ta sexuala. In cazul fimozei este de vina deschizatura mult prea mica a PREPUTIULUI (pielea mobila de pe penis care acopera glandul in stare flasca) si se poate actiona in vederea largirii acestei deschideri prin folosirea metodei chirurgicale in cazurile foarte grave sau a metodei ce poate fi aplicata/efectua acasa prin decalotarea repetata a penisului in stare flasca– procedeul Beauge, adica o manopera uneori sinonima cu masturbarea. In vederea intinderii celulelor existente in preputiu se recomanda sa fie folosit ca unguent unul din produsele: BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%) care se gaseste in orice farmacie, cu care se va unge pielea din zona glandului (capului) si dupa ce unguentul este absorbit in intregime de preputiu (pielea ce acopera glandul) se va masa si intinde preputiul in toate directiile pana la aparitia durerii, adica pana la limita suportabilitatii.Se aplica tratamentul de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. In caz de nevoie se reia tratamentul de mai multe ori. Chirurgical se rezolva in cateva minute fara nici un efort. Spor la lucru si multa rabdare in cazul in care optezi pentru primul mod de rezolvare.

| red3Nergy explică (pentru corbulalbrosu):

Cum adica in stare flasca?

| mihai69 a răspuns:

Spală-l bine!

| Emilian65 a răspuns:

Incearca sa-l decalotezi mai mult, spala-te cu apa si sapun si vei vedea ca totul va fi bine pentru tine si penisul tau.