| alexz25 a întrebat:

Salut,am 17 ani si am o problema cu inima, care la inceput mi se parea ca nu ar fi cine stie ce.Incepeau niste palpitatii care durau cateva secunde.Cu timpul au inceput sa apara tot mai des, si sa se manifeste si cu dureri cardiace si in ceafa.In momentul cand inima isi revine la bataile normale simt o mare durere in piept si in ceafa.Doctorii au spus ca nu e mare lucru, asa ca am plecat linistit.Astazi am fot la Dunare cu niste prieteni, la pescuit, iar deodata in timp ce ma indepartam de grup simt ca incep palpitatiile, apare atunci o teama in mine. Dupa ce trec primele 15 minute incepe sa devina tot mai dureros, si incep sa ma ametesc, si sa nu mai vad bine, fiind si foarte aproape de malul apei. Apoi dupa vreo 30 de minute am inceput sa nu mai aud si sa nu mai vad, ma intrebam daca e real, ma duea in piept.Atunci m-am culcat repede la pamant pentru a nu cadea in Dunare fiind foarte aproape de apa.Mi-am spus in gand"Aici mor".I-am strigat repede pe tovarasi iar in momentul acela se terminase,si imi revine vederea normala si auzul,ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic.I-am rugat sa nu spuna nimanui ce au vazut,nici eu nu i-am spus mamei pentru ca nu imi place sa isi faca griji pentru mine, si sa ma ia la intrebari ca ce am facut, bla bla bla, cum ma simt.
Va rog o sugestie ce as putea sa fac, imi e frica sad. Multumesc celor ce au citit pana la capat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cred ca ai probleme cu tensiunea, nu ezita si vorbeste cu mama ta cat m ai urgent!
Nu te juca cu motorul vietii tale!
Poti lua o trimitere de la medicul de familie si sa te adresezi unui medic specialist cardiolog, doar asa poti afla despre ce este vorba si numai daca faci ceva teste si analize.
Faci cea m ai mare prostie ca ascunzi mamei tale ce se intampla cu tine. fumezi? consumi sucuri/energizante? cafea?
O zi buna sa aihappy

| alexz25 explică (pentru caramela):

Consum toate cele mentionate in afara de tigari

| caramela a răspuns (pentru alexz25):

Rau faci, iti distrugi sanatatea...nu este tarziu sa renunti la aceste "placeri distrugatoare" cauta de sanatatea ta cat nu este prea tarziu.
Sanatate multa si nu uita:
Vizita la medic nu trebuie amanata!

| cristimihailov a răspuns:

Schimba doctorul de urgenta.
Si mergi la un specialist, nu la un medic de familie.

| Davinna a răspuns:

Dragul meu, ar trebui sa iti ti sub observatie valorile tensiunii arteriale sau in momentul cand ai palpitatiile acelea sa iti masori tensiunea pentru ca s-ar putea sa ai hipertensiune arteriala mai ales daca se asociaza si dureri la ceafa.Ar trebui sa ti se faca si un EKG si nu in ultimul rand ar trebui sa consulti un medic cardiolog.Nu e cine stie ce, dar asa incep toate bolile de inima.Mai bine sa mergi la doctor din timp.

| Dodelios a răspuns:

Pai poate ai o cadere de calciu(inima e in ceafa, e in genunchi) sa ai grija sa nu mai stai atar timp cu creierul solicitat ca te doare soldul.Sa ai grija de tine p.s. sa nu te mai ametesti singur/a