| Qwessdzxc a întrebat:

Am 20 de ani si 137 de kg si as vrea sa slabesc pana la 95, 90. Cam in cat timp as putea?. Ceva idei de dieta sau exercitii fizice va rog? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
6 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Mai bine du-te la un nutriționist, el te va ajuta mai bine decât noi.

| alina2k18 a răspuns:

Vrei cam 50 kg deci f mult, de obicei se recomanda micsorare de stomac.
Dieta Dukan sau keto functioneaza.
Multa apa.
Exercitii fizice : cardio si tras de fiare luat usor pentru ca la 137 kg vei avea probleme cu articulatiile si altele.
Deocamdata minim 5km de mers pe jos zilnic cat de repede poti tu.
Cam intr-un an, un an jumate dai jos, primele 25 kg usor si dupa mai greu.
Esti obez de mic gen de la 8-10 ani?

| Qwessdzxc explică (pentru alina2k18):

Da, De mic sunt dar de la vârsta de 17 ani am început să mă îngraș mai mult

| alina2k18 a răspuns (pentru Qwessdzxc):

Un medic ai consultat? Fa ceva cat mai curand pentru ca kg tot cresc, pui 1 kg pe luna si in 2 ani inca 24 si nu e bine deloc.

| Directioner99 a răspuns:

Dietele si exercitiile care ti au fost recomandate aici in comentarii nu sunt pentru oricine, cel mai bine ca sa slabesti sanatos iti recomand sa te duci la un nutritionat sa iti intocmeasca o dieta personalizata si daca vrri sa faci si sport, angajezi un antrenor pernoal de la sala respectiva si tot asa, o sa ti dea sa faci anumite exercitii pentru tine.

| Lovelypeaches100 a răspuns:

Daca te-ai duce de veeo 3-4 ori pe saptamana( unde ar trebui sa faci cardio, bicicleta, scari, fenoflexiuni, abdomene etc), cu o dieta sanatoasa, in aprox 2luni. Depinde de car de inalt esti