| Adi2k17 a întrebat:

Salut,am 20 de ani si vreau sa scap de alunite(niste cerculețe mici si maro pe piele).Le am de la nastere pe maini, picioare si pe spate.Cum pot scapa de ele, exista ceva creme sau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Nu exista creme pentru asa ceva. Acele alunite, in limbaj medical nevi pigmentari au potential cancerigen foarte mare, adica daca le sacai cat trebuie te alegi cu cancer de piele, unul dintre cele mai agresive cancere cunoscute pana acum. Trebuie sa mergi la dermatolog, sa se uite ce fel de alunite sunt si pe urma ti le poate extirpa chirurgical. Alta varianta nu exista.

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Exact doar medicul specialist dermatolog poate sa-ti spuna care se pot scoate si care nu!