| Floreenofficial a întrebat:

Salut! Am 28 de ani.Cate ore trebuie sa dorm noaptea? Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

7-8 ore pe noapte!

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Minim 8 ore, noaptea. Nu te lua dupa Lioana care iti spune sa dormi 8 ore ziua.

| Lioana a răspuns (pentru darrio2007):

Darrio2007, eu nu am specificat orele la care sa doarma. Prin "zi" ma refeream la ziua intreaga care are 24 ore, nu la orele de lumina din timpul zilei. Bineinteles ca e bine si normal ca omul sa doarma noaptea dar sunt oameni care lucreaza noaptea si dorm ziua. Deci indiferent ce ore alege pentru somn e bine sa fie in total 8.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu trebuie. Sunt recomandări. Dormi când și cât îți este somn.

| Frank51 a răspuns:

28 de ore!

| Lioana a răspuns:

8 ore pe zi indiferent de varsta.

| ReddY25 a răspuns:

De regulă 8

| PedoBarbie a răspuns:

Niciuna. În toate te fu... cu mine?

| mi25 a răspuns:

In jur de 8 ore, din care 7 stelare.

| tudorvolcano a răspuns:

Depinde de regimul alimentar, nivelul de oboseală, etc.
În general, cei care țin un regim strict carnivor au nevoie de mai puține ore de somn decât cei care țin un regim omnivor, sau vegetarian/vegan.

Dar în primul rând contează calitatea somnului, nu cantitatea, să te trezești energic dimineața.

| SuperCoolDude a răspuns:

7-8 ore.

Daca dormi 6, o sa simti o senzatie de iritare si moleseala (oricate cafele ai bea) si nu o sa te simti intreg.

Iar la polul opus, peste 8ore e si mai naspa. Acolo ma aflu acum. Cu alarme amanate, 10ore de somn sau mai mult, un pat al naibii de moale laughing si o stare de oboseala, ba chiar, simt ca as dormi si toata ziua. Nu e fain.

Ramai la 7-8 ore

| Esti a răspuns:

Cât simți nevoia. Recomandat este sa dormi 8 ore… dar poți dormi mai mult sau mai puțin in funcție de cum simți. Eu nu prea mai reușesc sa dorm 8 ore ca ma trezesc înainte sa sune alarma.

| Banned993218 a răspuns:

8 ore