| strike118 a întrebat:

Am avut parte de un mic accident-mai bine zis o gluma retardata a 2 colegi care ne-o udat pe mine si pe un prieten. Eu in cele din urma am ramas pana acum cu urechea dreapta infundata complet...cu apa (doar de atunci s-o infundat). Acum m-am intors si tot nu s-a intamplat nimic. E posibil sa se sparga timpanul de la apa? Ar fi bine daca as da cu Otocalm in ureche(logic daca am apa in ureche, nu prea pare)? Ce pot sa fac ca sa o desfund?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O sa-si revina. Stai linistit!

| crytical a răspuns:

Nu te da cu nimic in ureche, mai ales nu baga apa deloc, vezi cat timp o mai aiasa, incearca sa ai nasu desfundat complet si curat, daca nu isi revine in vreo 2 zile sa spun asa, du-te la un ORL, pentru ca poti sa faci otita supurata si e destul de urat.

| strike118 explică (pentru crytical):

Daca nu isi revine pana luni ma duc la ORL oricum...nu am auzit sa ramana omul cu urechea infundata toata viata. laughing

| strike118 explică (pentru strike118):

Nu mai e cazul. Cand m-am trezit a doua zi(adica azi) deja nu mai era infundata. Se pare ca merge putina magie. tongue

| unprietenaproape a răspuns:

Am patit si eu asta o data. stai cu urechea intr o parte

| strike118 explică (pentru unprietenaproape):

Am incercat dar nu s-a imbunatatit situatia. Presupun ca ar trebui sa stau... timp ca sa se desfunde.

| unprietenaproape a răspuns (pentru strike118):

Nu chiar. stai in pat intr o parte.

| nda a răspuns:

Nu cred ca patesti ceva... mie mi se infunda o ureche de fiecare data cand merg la strand. e ceva banal. incearca sa sari intr-un picior cu urechea infundata intreptata in jos. stiu ca suna ciudat, dar functioneaza de fiecare data. cel putin la mine merge.

| strike118 explică (pentru nda):

De obicei...da, e ceva banal, dar nu mi s-a mai infundat niciodata atat de tare asa ca am crezut ca trebuie ceva mai "diferit". tongue Vedem ce se intampla dupa!

| strike118 explică (pentru strike118):

Urechea e neobisnuit de curata, deci nu cred ca ii un dop de ceara, totusi cand ma uit in jos-sus, se aude ceva in ureche.

Răspuns utilizator avertizat
| Sarcopt a răspuns:

Sari într-un picior aplecat şi batete cu palma deasupra urechei în care ai apă

| romania23 a răspuns:

Daca ai urechea umflata, atunci merge sa te dai cu otocalm

| strike118 explică (pentru romania23):

Nu e umflata si nici nu imi cauzeaza dureri.

| JustyR12 a răspuns:

Stai cu urechea afectată îndreptată înspre pământ, și sari într-un picior cât de sus poți, până curge toată apa. La mine funcționează