| java12345678901211144133ytrytu78909876545 a întrebat:

Salut, am fost operat de fimoza, prin circumcizie, perpendicular cu ață penisului am un fel de guguloi sau ceva mic care sta agățat aproape de vârful penisului, ce poate fi? Are aceeași culoare că pielea respectiva

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| jj7700 a răspuns:

Cat de mare e acel guguloi de care zici? Daca o ai de mult timp, as lasa-o in pace, daca nu te deranjeaza estetic prea tare. Daca e ceva nou aparut sau te jeneaza, mergi la medic.

As zice ca suna ca si cum ata nu ti-a fost taiata complet si a ramas un mic ciot de piele acolo care s-a inflamat ca urmare a cicatrizarii zonei dupa operatie. In general ata este extirpata impreuna cu preputul la circumcizie pentru a da un aspect estetic cat mai normal dupa operatie, dar nu toti medicii au grija sa scoata tot excesul de preput si ata, mai ales daca circumcizia a fost facuta pentru fimoza, ca scopul e sa o poti decalota, nu sa arate si bine. In 99% din cazuri nu ii va pasa nimanui in afara de tie de cum arata, dar daca te supara asa tare, te poti opera din nou sa inlaturi ramasitele de preput si ata.

1 răspuns:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Întreaba doctorul care te a operat nu pe noi.